Զապորոժիեում գործարկվել է ևս մեկ հիբրիդային արևային էլեկտրակայան
Զապորոժիեում գործարկվել է ևս մեկ հիբրիդային արևային էլեկտրակայան՝ քաղաքի ամենամեծ բժշկական կենտրոններից մեկի հիման վրա, գրում է mig.com.ua–ն։ Այժմ այդ հաստատությունն ունի լիակատար էներգետիկ ինքնավարություն։ Կայանը գործում է հիբրիդային ռեժիմով՝ արևային մոդուլներ, ինվերտոր, կուտակման մարտկոցներ և պահեստային դիզելային գեներատոր, բացի դա ամեն ինչ կարգավորված է այնպես, որ նույնիսկ էլեկտրաէներգիայի անջատման կամ հրետակոծության դեպքում կենտրոնը չի դադարում աշխատել։
Նախագիծն իրականացվել է ֆրանսիական Electriciens sans frontières կազմակերպության աջակցությամբ։ Ուկրաինական գործընկերը Solar Garden-ն է։
Դա արդեն քաղաքում գործող երկրորդ հիբրիդային արևային էլեկտրակայանն է։ Բացի դա ևս երեքը կառուցման փուլում են։
Արդյունքներն արդեն ստացվել են.
— ավելի քան 3 ՄՎտժ արտադրված էներգիա։
— մինչև 70 % փոխարինված էլեկտրաէներգիայի սպառում։
— մինուս 2.42 տոննա CO₂:
— գումարած 167 պահպանված ծառ։
Զապորոժիեն ներդրումներ է կատարում կարևորագույն ենթակառուցվածքների անկախության մեջ, և յուրաքանչյուր նման կայան վստահություն է ներշնչում բժշկական, կրթական և այլ կարևոր հաստատությունների կայուն գործունեության նկատմամբ։