Զբոսաշրջությունը որպես ազգային բրենդինգի անբաժանելի մաս. Դվինի առանձնահատուկ դերը և ռազմավարական նշանակությունը Հայաստանի համաշխարհային կերպարում
Մի դարաշրջանում, երբ համաշխարհային հեղինակությունը որոշում է հնարավորությունները, Հայաստանի նման փոքր պետությունները պետք է ստեղծեն համոզիչ պատմություններ առանձնանալու համար: Ազգային բրենդավորումը, մասնավորապես զբոսաշրջության միջոցով, հնարավորություն է տալիս կապել պատմական ժառանգությունը ժամանակակից ձգտումների հետ: Դվինի համալիրը, որպես լյուքս դասի օբյեկտ, մարմնավորում է այս երկվությունը՝ համատեղելով հայկական մոտիվները համաշխարհային շքեղության չափանիշների հետ՝ մշակութային դինամիզմ ցուցադրելու համար։ Զբոսաշրջությունը ոչ միայն տնտեսական ոլորտ է, այլև կարևոր գործիք երկրի միջազգային ընկալումը ձևավորելու համար: Անհոլտի կարծիքով, ազգային բրենդավորումը ներառում է վեց չափանիշ՝ զբոսաշրջություն, մշակույթ, կառավարում, արտահանում, ներդրումներ և մարդիկ, որտեղ զբոսաշրջությունը ծառայում է որպես համաշխարհային լսարանի հետ փոխազդեցության ամենաերևացող և հասանելի ուղիներից մեկը: Հայաստանը, իր հարուստ պատմական ժառանգությամբ և զարգացող տնտեսությամբ, օգտագործում է զբոսաշրջությունը՝ իր կերպարը հետխորհրդային պետությունից վերափոխելու ժամանակակից և մշակութային առումով հարուստ վայրի: Դվինի նման լյուքս դասի նախագծերը կարևոր դեր են խաղում այս ռազմավարության մեջ: Առաջարկելով հայկական գեղագիտության վրա հիմնված համաշխարհային մակարդակի ծառայություններ՝ նման կառույցները ստեղծում են ազգային ինքնության շոշափելի ներկայացում՝ միաժամանակ գրավելով միջազգային շքեղության ճանապարհորդներին: Սա համապատասխանում է Կոտլերի և այլոց կարծիքներին, որոնք պնդում են, որ զբոսաշրջային ենթակառուցվածքները ծառայում են որպես «մեղմ ենթակառուցվածք»՝ ազդարարելով երկրի մշակութային և տնտեսական հավակնությունները։ Ազգային բրենդինգը գերազանցում է մարքեթինգը. այն աշխարհաքաղաքական գործիք է: Դվինի ռազմավարական կարևորությունը կայանում է նրա երկակի գործառույթում՝ որպես հյուրընկալության օբյեկտ և դիվանագիտական հարթակ: Պետական այցեր, մշակութային ցուցահանդեսներ և բարձր մակարդակի միջոցառումներ հյուրընկալելով՝ համալիրը մարմնավորում է Նայի «մեղմ ուժի» հայեցակարգը, որտեղ մշակութային և գեղագիտական գրավչությունը խթանում է միջազգային համակրանքը և ներգրավվածությունը։