Աֆրիկան կարող է դառնալ «վերականգնվող էներգիայի գերտերություն»
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը Ճապոնիայում կայացած եռօրյա զարգացման համաժողովի ընթացքում հայտարարել է, որ Աֆրիկան ունի բոլոր նախադրյալները՝ դառնալու «վերականգնվող էներգիայի գերտերություն»։ Ըստ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ մայրցամաքն ունի հարուստ ներուժ արևային և հողմային էներգետիկայի ոլորտում, ինչպես նաև տիրապետում է նոր տեխնոլոգիաների զարգացման համար անհրաժեշտ հիմնական հանքային ռեսուրսներին։ Գուտերեշը ընդգծել է կանաչ էներգետիկայի մեջ ներդրումներն ավելացնելու անհրաժեշտությունը և նշել, որ Աֆրիկայի բնական հարստությունները պետք է օգուտ բերեն նրա բնակիչներին։
Հանդես գալով Յոկոհամա քաղաքում կայացած Աֆրիկայի զարգացման միջազգային համաժողովում (TICAD), նա նշել է, որ կանաչ էներգետիկան հնարավորություն է տալիս նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի արժեքը, դիվերսիֆիկացնել մատակարարման շղթաները և արագացնել ածխաթթվացման գործընթացը։ Ըստ Գուտերեշի՝ «մենք պետք է մոբիլիզացնենք ֆինանսներ և տեխնոլոգիաներ՝ մայրցամաքի վրա վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների և արտադրության բարգավաճ բազա ստեղծելու համար»։ Նա նաև զգուշացրել է, որ «պարտքը չպետք է խեղդի զարգացումը» և ընդգծել է արտոնյալ ֆինանսավորման և բազմակողմ զարգացման բանկերի կողմից վարկավորման հնարավորությունների ընդլայնման կարևորությունը։