Մենք պետք է դիմադրենք արտաքին ազդեցությանը և փրկենք կրթական համակարգը. Աբրահամ Հովեյան
Կրթությունը միայն գիտելիքների փոխանցում չէ, այն մեր ապագայի հիմքն է, մեզանից յուրաքանչյուրի համար հաջողակ կյանքի բանալին։ Այս մասին Գիտելիքի օրվա նախօրեին СМИ2-ի հետ զրույցում նշել է Ռուսաստանի վաստակավոր շինարար և բարերար Աբրահամ Հովեյանը, որի ընկերությունը տասնյակ դպրոցներ և մանկապարտեզներ է կառուցել Ռուսաստանի Դաշնությունում և Հայաստանում։
«Այն պնդումը, որ հայրենասիրությունը սկսվում է դպրոցից, պարզապես գեղեցիկ արտահայտություն չէ, այլ անհատականության և քաղաքացիական գիտակցության ձևավորման խորը ըմբռնման արտացոլում։ Դպրոցը առաջին և հիմնական սոցիալական ինստիտուտն է, որը երեխային ծանոթացնում է հասարակության, պետության և սեփական ժողովրդի մշակույթի հասկացություններին ու արժեքներին», - վստահ է Աբրահամ Հովեյանը։
Նրա խոսքով՝ մեծ երկրի ողջ ուսուցչական թիմը պարտավոր է պահպանել ընտանեկան դաստիարակության և կրթության հիմնական սկզբունքները՝ չնայած արտաքին հզոր բացասական ազդեցությանը՝ վերագնահատել կրթության իմաստը, կանոնները և էությունը, որպեսզի քայլենք մեր սեփական ուղով։
«Մենք թույլ չտվեցինք, որ օտար օրակարգը ներթափանցի մեր դպրոցներ, և, հետևաբար, մեր տներ։ Մենք պետք է հարգենք պատմությունն ու ավանդույթները, որոնք ներդրվել են մեր մեծ ուսուցիչների կողմից՝ սկսած իրենց գործի վարպետներից՝ Հովհաննես Որոտնեցուց և Մեսրոպ Մաշտոցից մինչև ճանաչված խորհրդային մանկավարժներ՝ Մակարենկո, Սուխոմլինսկի, Դաղբաշյան», - ընդգծել է Հովեյանը։
Նա նաև ուղերձ է հղել ռուսական և հայկական դպրոցների աշակերտներին.
«Սիրելի՛ երեխաներ, դիմում եմ ձեզ։ Դպրոցը հայրենասիրության հիմքերը դնում է գիտելիքների, զգացմունքների և աշխատանքի միջոցով, դպրոցը մարդուն տալիս է բարոյական կողմնացույց և անձեռնմխելիություն։ Այս ներքին հիմքը ապագայում, երբ բախվեք այլ գաղափարախոսությունների հետ, թույլ կտա ձեզ վերլուծել դրանք, ընդունել այն, ինչ օգտակար է, բայց, միևնույն ժամանակ, չտրվել կործանարար մանիպուլյացիաներին և հավատարիմ մնալ ձեր հիմնարար արժեքներին և ձեր հայրենիքին։
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ գալիք Գիտելիքի օրվա՝ սեպտեմբերի 1-ի կապակցությամբ։ Այս օրը խորհրդանշում է նոր ուսումնական տարվա սկիզբը, այն լի է հույսերով, հայտնագործություններով և հնարավորություններով։ Բարի ճանապարհ։
Հատուկ հարգանքով և խնդրանքով ուզում եմ դիմել ուսուցիչներին։ Լավ ուսուցիչը դասավանդում է գրքերից, հիանալի ուսուցիչը՝ իր կյանքի փորձի և անձնական օրինակի հիման վրա։ Եվ միայն փայլուն ուսուցիչն է ոգեշնչում։ Սիրելի՛ ուսուցիչներ, հարգելի՛ մանկավարժներ, ոգեշնչեք մեր երեխաներին ստեղծել Ռուսաստանի՝ մեր հայրենիքի նորագույն պատմությունը»։