Արևային էներգետիկայի կայանքների աճը աշխարհում կազմել է 64 տոկոս
2025 թվականի առաջին կիսամյակում արևային էլեկտրակայանների գլոբալ տեղադրումն աճել է 64%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հասնելով 380 ԳՎտի։ Այս մասին ասվում է Ember միջազգային էներգետիկ հետազոտական կենտրոնի վերլուծությունում։
Ըստ տվյալների՝ աշխարհը շարունակում է ռեկորդներ սահմանել արևային հզորությունների ներդրման ոլորտում։ Ընթացիկ տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում շահագործման են հանձնվել 380 ԳՎտ նոր հզորություններ՝ նախորդ տարվա 232 ԳՎտ-ի դիմաց։ Ի համեմատություն՝ 2024 թվականին 350 ԳՎտ նշաձողին հասել էին միայն սեպտեմբերին, մինչդեռ 2025 թվականին դա տեղի է ունեցել արդեն հունիսին։
Արևային աղբյուրներից էլեկտրաէներգիայի արտադրությունն անցյալ տարի աճել է ավելի քան 469 ՏՎտ/ժամով, ինչը 28%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը։ Արագ աճը արևային էներգիան դարձնում է աշխարհում ամենաարագ զարգացող էներգիայի արտադրության աղբյուր։
Ամենամեծ աճը կրկին գրանցվել է Չինաստանում. երկիրը ավելի քան կրկնապատկել է տեղադրման ծավալները՝ հասնելով 256 ԳՎտ-ի, ինչը կազմում է համաշխարհային ծավալի 67%-ը։ Չինաստանից դուրս ներդրվել է 124 ԳՎտ, ինչը 15%-ով ավելի է, քան նախորդ տարի։ Հնդկաստանը զբաղեցրել է երկրորդ տեղը՝ 24 ԳՎտ (+49%), իսկ ԱՄՆ-ն՝ երրորդը՝ 21 ԳՎտ (+4%), չնայած «մաքուր» էներգետիկայի ներդրումների սահմանափակող միջոցառումներին։