Սահմանվել է, թե ովքեր կարող են օգտվել Երևանում գույքահարկի արտոնություններից
Երևանի ավագանու որոշմամբ գույքահարկի արտոնություններ են տրվելու ԼՂ և ՀՀ պաշտպանության ժամանակ մարտական գործողությունների կամ մարտական հերթապահութայն ժամանակ զոհված, վիրավորում ստացած, վնասվածքներից մահացածների ընտանիքի անդամներին, 1-ին և 2-րդ խմբի զինհաշմանդամներին, գերեվարվածներին կամ անհայտ բացակայողների ընտանիքի անդամներին։
«Շատ կառուցապատողներ, հաշվի առնելով նաև այս տարվա որոշ չափով ավելի դանդաղ վաճառքի տեմպերը, սկսել են ֆինանսապես որոշակիորեն նեղվել: Օրենսդրական նախաձեռնությունը, որը քննարկվում էր Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից, բացի տույժերից ու տուգանքներից, ամբողջապես չեղարկում էր գոյացած հարկը: Մենք, բանակցելով մեր գործընկերների հետ, որոշակի լուծումներ առաջարկելով, կարծում եմ ճիշտ ճանապարհի վրա ենք այն առումով, որ չենք չեղարկում, բայց տալիս ենք էական արտոնություններ»,- նշել է Ավինյանը, հավելելով՝ հանում ենք բուն բնակարաններից դուրս համարվող հատվածը, կիրառում 0,25 գործակից, դրա հետ մեկտեղ նաև տալիս ենք արտոնություններ՝ մինչև 50,000/քմ 25%, 50,000քմ-ից ավել 50% արտոնություն:
Քաղաքապետը հավելել է, որ Երևանում, կառուցապատողների համար խնդիրը որոշ չափով մեղմվում է: