«Մանթաշյանց» գործարարների ակումբը բիզնեսի շահերը պաշտպանող օրենսդրական փոփոխություններ է առաջարկել
«Մանթաշյանց» գործարարների ակումբը, LSA փաստաբանական ընկերության հետ համատեղ, գործարարների իրավունքները պաշտպանող օրենսդրական մի շարք փոփոխությունների և առաջարկների փաթեթ է մշակել, որը մամուլի ասուլիսի ընթացքում նախօրեին ներկայացվել է լայն հանրությանը։
Նախաձեռնության գլխավոր նպատակն է՝ ապահովել գործարարների իրավունքների պաշտպանությունը, ՊԵԿ-ի և ՔԿ-ի հետ հարաբերություններում բացառել անհիմն կալանավորումն ու ունեցվածքի առգրավումը՝ որպես ճնշման միջոց և սահմանել արդար ու կանխատեսելի մեխանիզմներ հարկային ու տնտեսական վեճերի կարգավորման համար։
Օրենսդրական նախագիծը մշակվել է LSA փաստաբանական ընկերության կողմից՝ «Մանթաշյանց» ակումբի նախագահ Վահրամ Միրաքյանի նախաձեռնությամբ։ Այն բաղկացած է երեք հիմնական մասից։ Առաջին փոփոխությունը վերաբերում է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածին, որտեղ սահմանված է հարկեր, տուրքեր կամ այլ պարտադիր վճարներ չվճարելու հանցակազմը։ Նախագիծը նախատեսում է վերանայել չվճարված հարկերի չափաբաժնի շեմերը՝ միաժամանակ պահպանելով խրախուսական նորմը։
Երկրորդ կետով առաջարկվում է, որ տնտեսական բնույթի հանցագործությունների դեպքում գործարարի նկատմամբ կալանքը կիրառվի որպես խափանման միջոց միայն ծայրահեղ իրավիճակներում։
Օրենսդրական նախաձեռնության երրորդ կետը վերաբերում է քրեական վարույթի շրջանակներում գործարարների գույքի անհիմն առգրավմանը, ինչը լուրջ վնասներ է հասցնում ընկերությունների բնականոն գործունեությանը։