Պուտինը ներկա է գտնվել Մոսկվայում նոր տիեզերական կենտրոնի բացման արարողությանը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Մոսկվայում Ազգային նոր տիեզերական կենտրոն է բացել, հաղորդում է TASS-ը։
Պետության ղեկավարը Քաղաքի օրը այցելել է Մոսկվայի արևմուտքում գտնվող շինարարական համալիր։
Բացման արարողությունը տեղի է ունեցել Ազգային տիեզերական կենտրոնի իրավիճակային կենտրոնում։ Դրան մասնակցել են Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը, փոխվարչապետ Դենիս Մանտուրովը և «Ռոսկոսմոսի» գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Բականովը, ինչպես նաև հրթիռատիեզերական ճյուղի ձեռնարկությունների ղեկավարներն ու տիեզերագնացներ Սերգեյ Կրիկալյովը և Օլեգ Կոնոնենկոն։
Ազգային տիեզերական կենտրոնի շենքերի համալիրը Ֆիլյովսկի Պարկ թաղամասում գտնվող Խրունիչևի անվան պետական գիտաարտադրական տիեզերական կենտրոնի տարածքի վերակազմավորման հիմնական մասն է։ Սա Մոսկվայի կառավարության և «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի համատեղ նախագիծ է։ Շինարարական աշխատանքները սկսվել են 2019 թվականից։
Ազգային տիեզերական կենտրոնի կենտրոնական տարրը դարձել է 288 մետր բարձրությամբ եռակողմ, 47-հարկանի աշտարակը, որը նման է մեկնարկային հարթակի վրա տեղադրված հրթիռի։ Ազգային տիեզերական կենտրոնը Մոսկվայի ամենաբարձր շենքերի շարքում զբաղեցրել է 10-րդ տեղը։ ԱՏԿ-ի ստեղծումը թույլ կտա մեկ հարթակում կենտրոնացնել հրթիռատիեզերական արդյունաբերության մի շարք հիմնական կազմակերպություններ՝ «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի կենտրոնական գրասենյակը և իրավիճակային կենտրոնը, ճյուղային ինստիտուտներն ու ձեռնարկությունները, որոնք ներկայումս ցրված են ամբողջ Մոսկվայում։ Նախնական գնահատականներով՝ Ազգային տիեզերական կենտրոնում կստեղծվի մինչև 12 հազար աշխատատեղ։
ԱՏԿ-ի կառուցումը դարձել է վերջին տարիներին Մոսկվայում իրականացված ամենաբարդ ինժեներական և շինարարական նախագծերից մեկը։
ԱՏԿ-ի կառուցմանը զուգահեռ, Մոսկվայի կառավարությունը մի շարք միջոցառումներ է ձեռնարկել՝ ապագա կենտրոնի և ընդհանուր առմամբ Ֆիլևսկիի այգու տարածքի տրանսպորտային հասանելիությունը բարելավելու համար։