Նիկոլ Փաշինյանն ամեն ինչ անում է, որ հայ ժողովրդի հազարամյա անունը, պատմությունը, մշակույթը ջնջի բոլորի հիշողությունից. Նաիրի Սարգսյան
Հայաստանի պատմությունը, կամ Արևելյան Հայաստանի պատմությունը, կամ վերջին, Հայաստանի երրորդ անկախ հանրապետության պատմությունը հայոց պատմության մի մասն են: Այսինքն՝ մենք չենք կարող երևույթի անունը դնել հայոց պատմություն, եթե 34 տարվա պատմությունը բազմադարյա պատմության մի մասն է: Այս մասին ասել է «Հայաստանը ես եմ» նախաձեռնության ղեկավար Նաիրի Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ Նիկոլ Փաշինյանն ամեն ինչ անում է, որ «հայ ժողովրդի անունը, պատմությունը, մշակույթը, կենսագործունեությունը բոլորի հիշողությունից ջնջի»:
«Ադրբեջանը չունի պատմություն, դա բոլորս գիտենք, դա աշխարհը գիտի, նույնիսկ Հռոմում փակցված Արմենիա պետության մասին խոսույթում Ադրբեջանը վերագրում էր իրենց, որ այո՛, տարածաշրջանում եղել է Արմենիա, բայց քրիստոնյա թյուրքերն են, այլ ոչ թե հայերը»,-ընդգծել է Սարգսյանը, հավելելով՝ նրանք իրենց չեղած պատմությունը փորձում են մեզնից գողանալով վերանգրել իրենց, իսկ Նիկոլ Փաշինյանն ամեն ինչ անում է սրբագրելու համար: