Կողք կողքի․ դեպի նոր հնարավորություններ՝ IDBank-ի աջակցությամբ
IDBank-ը շարունակում է տեղահանված արցախցի հայրենակիցների սոցիալական խնդիրների թեթևացմանն ուղղված «Կողք կողքի» ծրագիրը։ Բանկի Սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականությանը համահունչ՝ «Կողք կողքի» ծրագրի թիրախում երկու կարևորագույն ուղղություններ են՝ կրթության միջոցով աշխատանքի հնարավորություն և կրթության խրախուսում։ Որպես ծրագրի հերթական միջոցառում, այս անգամ ընտրվել էր կանանց հզորացման ուղղությունը, որի մասնակիցները «Հայ մայրեր» ՀԿ-ի շահառու բազմազավակ կամ ընտանիքում հաշմանդամություն ունեցող երեխաների մայրեր են։ Թվով 65 կին IDBank-ի ֆինանսավորմամբ մասնագիտական կրթություն են ստանում մատնահարդարման և կար ու ձևի ոլորտներում՝ Բանկի կողմից ապահովվելով նաև աշխատանքային գործիքներով ու պարագաներով:
Հիշեցնենք, որ «Կողք կողքի» ծրագիրը IDBank-ի Սոցիալական պատասխանատվության նախաձեռնություններից մեկն է, որը մեկնարկել է 2024 թվականին: Ծրագրի առաջին միջոցառումը արցախցի բազմազավակ ընտանիքներից 150 երեխայի ուղղված ուղիղ ֆինանսական աջակցությունն էր։ Միջոցառումը տևել է ինը ամիս։
Երկրորդ՝ ֆինանսական կրթության ծրագրի շահառուները արցախցի ընտանիքներից 100 դպրոցահասակ երեխաներ էին, որոնք IDBank-ի ֆինանսավորմամբ անցան մեկամսյա արագացված կրթական դասընթաց։
«Կողք կողքի» ծրագրի չորրորդ միջոցառումը ևս ուղղված է լինելու կրթության խրախուսմանը։ Ծրագրի մեկնարկը՝ առաջիկայում։