Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ խոշտանգումը շարունակվում է, որի համար ՀՀ–ն է ՄԻԵԴ–ում պատասխան տալու. Լեւոն Բաղդասարյան
տաբանը՝ հիշելով յուրի Վարդանյանն ընդդեմ Հայաստանի՝ ՄԻԵԴ-ի օրերս կայացրած որոշումը
Փաստաբանի խոսքով՝ ՄԻԵԴ–ի որոշումները պետք է «սառը ցնցուղ լինեն դատական եւ  ընդհանրապես իշխանությունների համար, որ արդարադատության առումով ինչ–որ բան այն չէ»։
Լեւոն Բաղդասարյանի խոսքով՝ Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ խոշտանգումը շարունակվում է. «Օրեր առաջ Մանվել Գրիգորյանը հերթական հետազոտությունն է անցել,  եւ արձանագրվել է էլ ավելի բացասական դինամիկա: Խոշտանգումը շարունակվում է»:
Նրա փոխանցմամբ՝ վաղն այս գործով կայանալիք  նիստին պաշտպանական կողմը հերթական միջնորդությունն է պատրաստվում ներկայացնել` Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոցը փոխելու մասին: «Եթե դատարանը նորից մերժի միջնորդությունը, բոլոր փաստաթղթերը կրկին կուղղարկվե ՄԻԵԴ: Մանվել Գրիգորյանն անդամալույծ է, ոտքերը չեն աշխատում: Մենք մեր մեջ մշակույթ պետք է դաստիարակենք, որ կապ չունի ո՞վ է անձը, նրա իրավունքը պետք է պաշտպանվի։
Լրագրողներից մեկը հիշեցրեց այն հակափաստարկը, ըստ որի՝ կալանքի տակ մնալը հենց Մանվել Գրիգորյանի անվտանգությունից է բխում , որովհետեւ հանրությունը հնարավոր է փողոցային արդարադատություն իրականացնի Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ, Լեւոն Բաղդասարյանը պատասխանեց. «Նույն հաջողությամբ յուրաքանչյուրիս պարագայում կարելի է դա ասել: Անձի անվտանգության եւ մնացյալ ամեն ինչի պատասխանատուն երկրի իշխանավորը պետք է լինի։ մենք նայում ենք նման հիվանդությունների դեպքում անձը կարող է մնալ կալանքի տակ, Մանվել Գրիգորյանի դեպքում՝ ոչ»: