Հուլիսի 30-ը Մարդկանց առեւտրի դեմ պայքարի համաշխարհային օրն է
Մարդկանց առեւտրի դեմ պայքարի համաշխարհային օրը (World Day against Trafficking in Persons) ամեն տարի նշվում է հուլիսի 30-ին եւ հռչակվել է 2013 թվականին ՄԱԿ Գլխավոր անսամբլեայի A/RES/68/192 բանաձեւով՝ նպատակ ունենալով բարձրացնել մարդկանց առեւտրի զոհերի դրութան մասին իրազեկվածությունը եւ խրախուսել ու պաշտպանել նրանց իրավունքները։
Մարդկանց առեւտուրը լուրջ հանցագործություն եւ մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում է համարվում։ Ամեն տարի հազարավոր տղամարդիկ, կանայք եւ երեխաներ հայտնվում են մարդկանց առեւտրով զբաղվող հանցագործների ձեռքում ինչպես տանը, այնպես էլ արտասահմանում։
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը հուլիսի 30-ին իր ամենամյա ուղերձով դիմում է ամբողջ աշխարհին՝ կոչ անելով պայքարել ստրկության եւ մարդանց առեւտրի դեմ։ Տարբեր երկրներում հարկադիր աշխատանքի խնդրին նվիրված սեմինարներ եւ գիտաժողովներ են անցկացվում։