ԶՊՄԿ-ն անցնում է արևային էներգիայի լայնածավալ կիրառման
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը (ԶՊՄԿ) իրականացնում է արևային էլեկտրակայաններից ստացվող վերականգնվող էներգիայի լայնածավալ օգտագործման ծրագիր։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում, Mining Armenia Forum ֆորումի շրջանակում, հայտնել է ԶՊՄԿ-ի առաջին փոխնախագահ Վարդան Ջհանյանը։
Նրա խոսքով՝ նման անցումն արդարացված է ոչ միայն բնապահպանական, այլև տնտեսական տեսանկյունից։ «Այսօր էլեկտրաէներգիայի ամենացածր ինքնարժեքը արևային կայաններինն է։ Կարծում եմ՝ 5-10 տարվա ընթացքում Հայաստանը կկարողանա աստիճանաբար փոխարինել գազի օգտագործումը էլեկտրաէներգետիկայում և անցնել վերականգնվող աղբյուրների՝ արևային էներգիայի կիրառմանը», — նշել է Ջհանյանը։
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2025 թվականի հունվար-հուլիս ամիսներին Հայաստանում արևային էներգիայի արտադրությունը աճել է 70,3 %-ով՝ կազմելով 927,2 միլիոն կՎտ·ժ։
Հիշեցնենք, որ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն Հայաստանի ամենախոշոր հանքարդյունաբերական ընկերությունն է։ Այն շահագործում է Քաջարանի պղնձամոլիբդենային հանքավայրն ու առանձնակի ուշադրություն է դարձնում կայուն զարգացման հարցերին։ Կոմբինատը Հայաստանում միակ մշակող ձեռնարկությունն է, որը գործում է միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ESG (բնապահպանություն, սոցիալական պատասխանատվություն և կորպորատիվ կառավարում) ծրագրի շրջանակում։ Արդեն երրորդ տարին անընդմեջ ձեռնարկությունը հրապարակում է իր կայուն զարգացման տարեկան հաշվետվությունը և հետևողականորեն իրականացնում սեփական «կանաչ» էներգետիկ ռազմավարությունը։