«Բացահայտիր Հայաստանը երկնքից». Ռուսաստանն աչքի է ընկել օդագնացության միջազգային փառատոնում
Տասնյակ գույնզգույն փուչիկներ կրկին ճախրում էին Երևանի երկնքում, որտեղ հոկտեմբերի 10-15-ը անցկացվում է «Բացահայտիր Հայաստանը երկնքից» օդագնացության 7-րդ միջազգային փառատոնը։
Փառատոնը, որը համընկնում է Երևանի 2807-ամյակի հետ, հստակ ցույց է տալիս, թե ինչպես են մշակութային և զբոսաշրջային նախագծերը ամուր հիմք ստեղծում միջազգային համագործակցության համար: Եվ այն փաստը, որ Հայաստանի երկնքում ամենատպավորիչ միջոցառմանը արդեն մի քանի տարի մասնակցում է նաև Ռուսաստանը, լավագույն ապացույցն է այն բանի, թե որքան խորապես փոխկապակցված են մեր ժողովուրդները, մշակույթները և ձգտումները:
Այս լայնածավալ նախագիծը, որը կազմակերպվել է ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեի և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ, դարձել է ավանդական վայր, որտեղ ռուս մասնակիցները ամենամեծ և ամենաակտիվ թիմերից մեկն են։
Միևնույն ժամանակ, փառատոնը ևս մեկ անգամ հաստատեց մի պարզ ճշմարտություն. տարածաշրջանի ամենակենսունակ և նշանակալից միջոցառումները ծնվում են բարեկամ երկրների սերտ դաշինքի և համատեղ ջանքերի շնորհիվ, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության։
Այս տարվա փառատոնին մասնակցել է ինը երկրից մոտ 20 թիմ, սակայն ամենամեծ պատվիրակությունը կազմել են ռուս օդապարիկների օդաչուները։ Նրանց թվում էին Իլդար Գաբբասովը, Սերգեյ Շտենցովը, Վիկտորիա Արշավան, Ալեքսանդր Եվդոկիմովը և այլ մասնագետներ։
Մասնավորապես, «Բացահայտիր Հայաստանը երկնքից» փառատոնին մասնակցեցին Կալուգայի մարզի ներկայացուցիչները, որը հարուստ ավիատիեզերական ավանդույթներ ունեցող Ռուսաստանի մարզ է: Կալուգայի բնակիչների շարունակական մասնակցությունը փառատոնին շատ բան է ասում միջտարածաշրջանային կապերի խորության և ամրության մասին, այդ թվում՝ այնպիսի կապերի, որոնք տարածվում են շատ ավելի հեռու, քան մեկ միջոցառում։
«Ես կարծում եմ, որ նման փառատոները բացարձակապես անհրաժեշտ են, քանի որ դուք ճանաչում եք երկիրը, նոր ընկերներ եք ձեռք բերում և կապվում նրանց հետ։ Այժմ շատ բացասական տրամադրություն կա, բայց սա զվարճալի և գունագեղ տոնակատարություն է, որը ուրախ ոգի է տարածում բոլորի մեջ», - կիսվում է ռուս օդաչու Ալեքսանդր Ֆեդորովը, ով մասնակցել է նախորդ փառատոների։ Նրա խոսքերը արտացոլում են ընդհանուր տրամադրությունը. նման նախագծերը պարզապես ներկայացում չեն, այլ կենդանի կամուրջ՝ մարդկային և մասնագիտական ​​կապերը ամրապնդելու համար։
Թռիչքների երթուղիները մտածված էին, որպեսզի ցույց տան հին հայկական հողի ողջ գեղեցկությունը, և ռուսական անձնակազմերը առաջիններից էին, ովքեր գնահատեցին եզակի համայնապատկերները թռչնի թռիչքի բարձրությունից: Մեկնարկելով Երևանի բնօրրանից ՝ Էրեբունի ամրոցից, նրանք ճախրում էին Գառնիի 1-ին դարի հեթանոսական տաճարի վրայով, հիանում Ապարանի ջրամբարի մակերևույթով և փառատոնն ավարտում Հանրապետության հրապարակում:
Կազմակերպիչներն ընդգծում են, որ միջոցառման մակարդակը չի զիջում աշխարհի հայտնի օդային շոուներին, ինչպես, օրինակ, թուրքական Կապադովկիայում: Եվ այս հաջողության մեջ ռուս մասնագետների և էնտուզիաստների զգալի արժանիքն է, ովքեր տարեցտարի իրենց ներդրումն են ունենում դրա զարգացման և հանրահռչակման գործում ։
Եվ ահա, հին Երևանի երկնքում, որտեղ պատմությունը խոսում է հազարամյակներ անց, թռչում են օդապարիկներ՝ բարեկամության և համատեղ խաղաղ ապագայի խորհրդանիշներ: Եվ այս տեսարանում ռուսական գույները ընդհանուր տոնակատարության անբաժանելի և վառ մասն են կազմում: