Իրանում 15 տարվա դադարից հետո տեղի կունենա ՏՀԿ անդամ երկրների ներքին գործերի նախարարների հանդիպումը
15-ամյա դադարից հետո Իրանը մտադիր է Թեհրանում Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) անդամ երկրների ներքին գործերի նախարարների հանդիպում անցկացնել, ինչն արտացոլում է կառավարության քաղաքականությունը՝ ուղղված հարևան և միավորված երկրների հետ ավելի սերտ համագործակցությանը, հայտնում է Tasnim-ը։
Իրանի ներքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Ալի Զեյնիվանդը հայտնել է, որ Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ պետությունների ներքին գործերի նախարարների հանդիպումը տեղի կունենա Թեհրանում հոկտեմբերի 27-ին և 28-ին։
Ալի Զեյնիվանդի խոսքով՝ հանդիպումը տեղի կունենա 15-ամյա դադարից հետո՝ համաձայն հարևան և միավորված երկրների հետ ներգրավվածության և համագործակցության զարգացման վերաբերյալ վարչակազմի քաղաքականության։
Նա հավելել է, որ ՏՀԿ տարածաշրջանը, որի բնակչությունը կազմում է մոտ 500 միլիոն մարդ, ունի զգալի աշխարհաքաղաքական, էներգետիկ և արդյունաբերական ներուժ, ինչը այն հարմար է դարձնում ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքման կամ առևտրի ազատականացմանը նպաստելու համար։
Իրանն մի քանի նախաձեռնություններ է առաջարկել, ներառյալ որոշ կամ բոլոր անդամ երկրների միջև ազատ առևտրի հատուկ գոտիների ստեղծում, քանի որ առևտրի ազատականացումը և տարածաշրջանում սակագների վերացումը դեռևս չեն իրականացվել, ասել է գերատեսչության մամուլի քարտուղարը։
Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունը (ՏՀԿ) եվրասիական քաղաքական և տնտեսական միջկառավարական կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է Թեհրանում 1985 թվականին։