Հովհաննավանքի ոչ լեգիտիմ ծեսը, ոչ լեգիտիմ ծիսակատարով. իրավական գնահատական. Էդմոն Մարուքյան
Էդմոն Մարուքյանը տելեգրամյան իր ալիքում գրել է․
Արդյո՞ք Փաշինյանը կկարողանար հովանավորել և կազմակերպել այդ ոչ լեգիտիմ ծեսը, եթե չլինեին պետական, իշխանական և ոստիկանական լծակները։ Վտահ եմ, որ չէր կարողանա նման բան անել:
Ոչ լեգիտիմ ծեսը նոր դուռ է բացում նմանատիպ ոչ լեգիտիմ գործողությունների համար, քանի որ այն լեգիտիմության ճգնաժամի հիմք է դնում և ձևավորում է վտանգավոր և վատ ավանդույթ։
Եկեղեցիները, վանքերը և այլ սրբավայրերը Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևոր ժառանգությունն են։ Անկախ դրանց նկատմամբ սեփականության իրավական կարգավիճակից, կրոնական ծեսեր կատարելու և պատարագներ մատուցելու կանոնական իրավունքը բացառապես վերապահված է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն։
ՀՀ Սահմանադրության 18-րդ հոդվածի համաձայն՝
Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու՝ որպես ազգային եկեղեցու, բացառիկ առաքելությունը հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում, նրա ազգային մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում։
Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունները կարող են կարգավորվել օրենքով։