Հայաստանը չորս տարի շուտ է հասել արևային էներգիայի իր ռազմավարական նպատակին
Հայաստանը չորս տարի շուտ է հասել արևային էներգիայի օբյեկտների ընդհանուր հզորության իր ռազմավարական նպատակին: Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը այդ մասին ասել է 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ:
Պատգամավորները դժգոհել են, որ արևային վահանակների տեղադրման սուբսիդիաները 2026 թվականին կկրճատվեն: Ի պատասխան, Խուդաթյանը նշել է, թե արդեն հասել ենք 2030 թվականի համար սահմանված ռազմավարական նպատակին: Խոսքը արևային էլեկտրակայաններից և տեղադրումներից ստացված ավելի քան 1000 ՄՎտ հզորության մասին է:
«Դա նշանակում է, որ մենք սուբսիդավորման ծրագիրը չենք դադարեցրել նախատեսվածից շուտ, այլ, ընդհակառակը, մենք հասել ենք այն ցուցանիշներին, որոնց համար այս ծրագիրը մեկնարկել է նախատեսվածից շուտ», — ասել է Խուդաթյանը:
Նա պարզաբանել է, որ սուբսիդավորման ծրագրի դադարեցումը պայմանական է, քանի որ 2026 թվականի պետական բյուջեն տոկոսադրույքների շարունակական ֆինանսավորում է նախատեսում:
«Մենք մտադիր ենք շարունակել սուբսիդավորման ծրագիրը, սակայն քննարկում ենք բացառապես արևային վահանակների տեղադրման և մարտկոցային կուտակիչ համակարգերի աջակցության հարցը: Այդ ծրագիրը ներկայում քննարկման փուլում է: Հնարավոր են նաև առանձին սուբսիդիաներ գործող արևային էլեկտրակայաններում մարտկոցների տեղադրման համար: Պատճառը պարզ է. 1000 ՄՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայանների առկայությունը որոշակի մարտահրավերներ է ստեղծում Հայաստանի էներգետիկ համակարգի համար», — նշել է նախարարը:
Նա նաև նշել է, որ քննարկվում է նոր սուբսիդավորման ծրագրի մեկնարկը, բայց կամ բացառապես մարտկոցային կայանների հետ համատեղ, կամ միայն մարտկոցային համակարգերի համար:
Հայաստանում արևային պանելներ արտադրող առաջին և միակ ընկերությունը Սոլարոնն է։
Տեղադրե՛ք SolarOn արևային կայան և զրոյացրեք էլեկտրաէներգիայի ծախսը։