«Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրի շեփորահար, «Դիալոգ» կազմակերպության կրթաթոշակառու Արսեն Սաֆարյանը ելույթ ունեցավ «Արտիս Ֆուտուրա» հիմնադրամի հոբելյանական համերգին` Մոսկվայի «Ռուսական ֆիլհարմոնիա» սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ
Հոկտեմբերի 27-ին Մոսկվայի Միջազգային Երաժշտության Տանը կայացավ «Արտիս Ֆուտուրա» հիմնադրամի հոբելյանական համերգը, որը համախմբել էր հիմնադրամի կրթաթոշակառուներին և երիտասարդ տաղանդներին։
Հիմնադրամը, կարևորելով «Ծնվել եմ Արցախում» կրթական ծրագրի մշակութապահպան գործունեությունը, համերգին մասնակցելու համար հրավիրել էր ծրագրի շահառու, արցախցի շեփորահար Արսեն Սաֆարյանին։
Արսեն Սաֆարյանը Մոսկվայի «Ռուսական ֆիլհարմոնիա» սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ՝ Միխայիլ Բուտի ղեկավարությամբ, ներկայացավ Ալեքսանդր Հարությունյանի շեփորի կոնցերտով՝ արժանանալով հանդիսատեսի ջերմ ընդունելությանը։
«Մեր գալա-համերգները արդեն դարձել են իրական երաժշտական տոն, որի մասնակցությունը մեր պատանի կատարողների համար մեծ փորձ է։ Հիմնադրամի երկարամյա գործընկերն է Մոսկվայի «Ռուսական Ֆիլհարմոնիա» սիմֆոնիկ նվագախումբը։ Վերջին հինգ տարիների ընթացքում մեր հիմնադրամի գլխավոր նպատակն է եղել ստեղծել մի հարթակ, որը կօգնի մեր երեխաներին իրենց մասնագիտական կայացման ճանապարհին և միաժամանակ կդառնա կամուրջ՝ միավորելով տարբեր երկրներում ապրող հայ տաղանդավոր երիտասարդ երաժիշտներին։ Մենք ձգտում ենք խթանել նրանց համագործակցությունը, ստեղծագործական աճը և Հայաստանի հետ կապի ամրապնդումը, որպեսզի Հայաստանի սահմաններից դուրս ապրող երեխաները միշտ պահպանեն իրենց կապը պատմական հայրենիքի հետ»: Իր խոսքում նշեց․ «Արտիս Ֆուտուրա» հիմնադրամի նախագահ Արաքսիա Մուշեղյանը
Գալա-համերգի ընթացքում հնչեցին նաև Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի, Պյոտր Չայկովսկու, Մորիս Ռավելի, Պեդրո Իտուրալդեի, Ջորջ Գերշվինի, Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Առնո Բաբաջանյանի և Էդուարդ Միրզոյանի ստեղծագործությունները։
Հիմնադրամի նախագահ Հասմիկ Չախմախչյանի խոսքով «Երեխաները մեր ապագան են։ Նրանց դաստիարակությունից, բազմակողմանի զարգացումից և կրթությունից է կախված, թե վաղը ինչ մակարդակով կներկայացվի Հայաստանի մշակույթը աշխարհում։ Ահա թե ինչու մենք ամեն կերպ աջակցում ենք նրանց մասնագիտական ձևավորմանը և ներդրում անում նրանց զարգացման մեջ»։
«Արտիս Ֆուտուրա» հիմնադրամի և «Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրի համագործակցությունը միտված է աջակցելու արցախցի պատանի երաժիշտների ստեղծագործական աճին, մասնագիտական հմտությունների ամրապնդմանը և միջազգային բեմերում ներկայանալու նոր հնարավորությունների ստեղծմանը։
«Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրի մասին
«Ծնվել եմ Արցախում» ծրագիրը նախաձեռնել է դիրիժոր և UNICEF-ի ազգային դեսպան Սերգեյ Սմբատյանը, և այն իրականացնում է «Արվեստ23» հասարակական կազմակերպությունը։
Ծրագիրը մեկնարկել է 2023թ․՝ Արցախի բռնի տեղահանումից հետո, նպատակ ունենալով ապահովել Արցախից տեղահանված տաղանդավոր պատանի երաժիշտների շարունակական կրթությունը և մասնագիտական զարգացումը։
Այն ընդգրկում է 23 երեխա, որոնք ստանում են բազմամակարդակ աջակցություն՝ ներառյալ մասնագիտական ուսուցում, միջազգային մաստեր-կլասների մասնակցություն, օտար լեզուների դասընթացներ, մշակութային այցեր, բեմական փորձ և ամսական կրթաթոշակներ։ Ծրագրի առաքելությունն է պահպանել արցախյան մշակութային ինքնությունը և երիտասարդ սերնդի միջոցով ապահովել այդ ժառանգության շարունակականությունը։