Սահմանին լարվածությունը ադրբեջանական դիպուկահարների գործնական հմտությունների կատարելագործման հետեւանք է.ԶՈՒ Գլխավոր շտաբ
Սահմանին լարվածությունն ուղղակիորեն կապված է ադրբեջանական դիպուկահարների գործնական հմտությունների կատարելագործման հետ:  Այս մասին ասաց ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի վարչական ապարատի տեղեկատվական բաժնի պետ, գնդապետ Սամվել Ասատարյանը՝ NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով հակառակորդի դիպուկարհարների ակտիվացման պատճառները, սահմանին լարվածության ուժեղացման միտումները, հայ զինծառայողների մահը եւ վիրավորումները:
Ըստ գնդապետ Ասատրյանի՝ իրավիճակի սրումը կապված է տեսական և գործնական վերապատրաստում անցած  ադրբեջանցի դիպուկահարների քննական ժամանակաշրջանի հետ: «Ադրբեջանական կողմը գործնական հմտությունների ստուգումն իրականացնում է անմիջապես սահմանին: Հակառկորդը մեր ինժեներական աշխատանքներին (դիրքերի բարեկարգում եւ ամրապնդում) խանգարելու փորձեր է ձեռնարկում:
Ընթացիկ տարվա հունվարից մինչեւ հուլիս նախորդ տարվա համեմատ, զոհերի թիվը նվազել է ավելի քան հինգ անգամ: «Հայաստանի զինված ուժերը լիովին վերահսկում են իրավիճակը: Մարտական ոգին ինչպես եւ նախկինում բարձր է», - եզրափակեց գնդապետ Ասատրյանը: