Մինչեւ 18 տարեկանների շուրջ 64 %-ն ասել է, որ կմիանա, եթե եկեղեցին համազգային միավորման կոչ անի
«ԱՐԱՐ» քաղաքակրթական հետազոտությունների հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Խաչիկյանը ներկայացրեց հանրային քաղաքական հիմնախնդիրների վերաբերյալ սոցիոլոգիական հարցումների արդյունքները:
«Երկու տարի շարունակ եռամսյակը մեկ մենք իրականացնում ենք սոցիոլոգիական հետազոտություններ, որոնք ներառում են ամբողջ հայ հասարակությունը, ամբողջ Հայաստանը՝ ներառելով բոլոր մարզերը, քաղաքային եւ գյուղական բնակավայրերը ըստ տարիքային խմբի, ըստ կրթական բաշխվածության, համաչափորեն, համաձայն իրական վիճակագրական կոմիտեի տրված տվյալների: Այս հետազոտությունն անցկացվել է հոկտեմբերի 5-ից 25-ը, հարցմանը մասնակցել է 1123-ը: Տվել ենք հիմնականում այն հարցերը, որոնք սովորաբար տալիս ենք, որպեսզի հասկանանք ինչ դինամիկա է եղել:
Ակնհայտ, ճչացող փաստերից մեկն այն է, որ շատերն ասում են, թե խաղաղության պայմանագրի եւ խաղաղության հաստատման դեպքում Ադրբեջանի պահանջով մենք կարող ենք որոշակիորեն կրճատել մեր բանակի թվակազմն ու ռազմական տեխնիկան: Այս հարցը տվել ենք եւ արդյունքում շուրջ 80 %-ը չի ցանկանում որեւէ կերպ որեւէ թվաքանակ կրճատել, ընդհուպ մինչեւ խաղաղության հասնելու պարագայում:
Ամբողջական հոդվածը՝ սկզբնաղբյուրում: