Ուկրաինայում 414 տարեկան եզակի հայկական հուշարձան է հայտնաբերվել
Տերնոպոլի մարզի գյուղական նկուղում հայտնաբերվել է 414-ամյա եզակի հայկական հուշարձան։ Տերնոպոլի մարզի Յազլովեց գյուղում հետազոտողները պատահաբար իսկական պատմական գանձ են հայտնաբերել՝ «Հայկական ջրհոր», որը թվագրվում է 1611 թվականին, հաղորդում է AnalitikaUA-ն։
Ավելի քան չորս դար այն գրեթե անհայտ է մնացել, քանի որ կառույցի մեծ մասը գտնվում է գետնի տակ։ Դրսից դա սովորական աղբյուր է՝ քարե շարվածքով և թուջե խողովակով, սակայն դրա տակ թաքնված է բարդ հիդրոտեխնիկական կառույց, որը կանգնեցվել է XVII դարի հայ վարպետների ձեռքով։ Հզոր աղբյուրից ջուրը նախ հայտնվում է ստորգետնյա ջրամբարում, իսկ հետո դուրս է գալիս։
Աղբյուրի պատին պահպանվել է քարե փորագրված սալիկ՝ լատիներեն և հայերեն արձանագրություններով, որոնք վկայում են. «Հայ Հակոբը հանուն հասարակության կառուցել է 1611 թվականին։ Այս խաչը և կառուցված աղբյուրը Հակոբի և նրա եղբոր՝ Ստեփանոսի աշխատանքն է։ Աբրահամը՝ քարի վրա փորագրող վարպետը, կատարել է նվիրումով»։
Սալիկի վերին մասը զարդարում է բացված թևերով արծվի պատկերը, որի տակ կա խաչ՝ տարօրինակ բուսական զարդանախշով։ Այս հուշարձանը տպավորիչ է ոչ միայն իր տարիքով, այլև վարպետությամբ։ Հետազոտողները ենթադրում են, որ Յազլովեցի հայ վարպետները ստեղծել են նաև փորագրված զարդեր տեղի Սուրբ Մարիամ Աստվածածնի Վերափոխման կոստյոլի և հին ամրոցի դարպասների համար։
Screenshot_5.jpg (32 KB)
Screenshot_7.jpg (29 KB)