Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի 17 տոկոսը բաժին է ընկնում արևային գեներացիային
Հայաստանը զարգացնում է արևային էներգետիկան ավելի արագ, քան նախատեսել էին իշխանությունները։ Արևային գեներացիայի մասնաբաժինը երկրի էներգահամակարգում արդեն հասել է 17,2 տոկոսի։ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության տվյալներով, որ երկրի արևային էլեկտրակայանների ընդհանուր հզորությունը հասել է 1045 մեգավատի։ Նախարարությունում նշել են, որ արևային էլեկտրակայանների մոտ կեսը գործում են ինքնավար ռեժիմով։
2021 թվականին ՀՀ կառավարությունը ընդունել էր ռազմավարություն, ըստ որի՝ մինչև 2030 թվականը արևային գեներացիայի մասնաբաժինը էներգահամակարգում պետք է կազմեր 15 տոկոս, իսկ համախառն հզորությունը՝ 1000 մեգավատ։ 2025թ. հուլիսին Հայաստանը ավարտեց պետական սուբսիդիաների ծրագիրը, որը նախատեսված էր արևային կայանների տեղադրման և էներգախնայող վերանորոգումների համար տրամադրվող վարկերի սուբսիդավորման նպատակով։ Արևային էներգետիկայի զարգացման տեմպերը գերազանցել են ոչ միայն սպասելիքները, այլև երկրի էներգահամակարգի հնարավորությունները։
Այժմ Հայաստանը մշակում է նոր սուբսիդավորման ծրագիր, որը պետք է խթանի կուտակիչ համակարգերի և կուտակիչներով համալրված արևային կայանների կառուցումը։ Սա կօգնի ամրապնդել էներգահամակարգի կայունությունը և բարելավել էլեկտրաէներգիայի կառավարման արդյունավետությունը։