G20-ի միլիարդատերերի կարողությունը մեկ տարվա ընթացքում աճել է 2.2 տրիլիոն դոլարով․ Oxfam
Մեծ քսանյակի» (G20) երկրների միլիարդատերերի կարողությունը մեկ տարվա ընթացքում աճել է 16.5%-ով՝ հասնելով 15.6 տրիլիոն դոլարի։ Այս մասին հայտնում է Oxfam միջազգային բարեգործական և մարդասիրական կազմակերպությունը։
«Մեծ քսանյակի միլիարդատերերի կողմից ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում ստեղծված 2.2 տրիլիոն դոլարի կարողությունը բավարար է 3.8 միլիարդ մարդու աղքատությունից դուրս բերելու համար», - նշվում է կազմակերպության մամուլի հաղորդագրության մեջ: Փաստաթղթում նշվում է, որ դրա համար տարեկան կպահանջվի 1.65 տրիլիոն դոլար:
Կազմակերպությունը հիշեցրել է, որ Հարավաֆրիկյան Հանրապետության կառավարությունը, որը այս տարի նախագահում է G20-ում, անհավասարությունը դարձրել է նոյեմբերի 22-23-ը կայանալիք գագաթնաժողովի հիմնական թեմա: Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը հանձնարարել է տնտեսագիտության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ջոզեֆ Ստիգլիցի գլխավորած փորձագետների խմբին զեկույց պատրաստել այս հարցի վերաբերյալ: Տնտեսագետը կարծում է, որ աշխարհը բախվում է «անհավասարության արտակարգ իրավիճակի», գրում է Oxfam-ը:
«Անհավասարությունը միտումնավոր քաղաքականության ընտրություն է։ Չնայած հարուստների համար ռեկորդային մակարդակի հարստությանը, հանրային հարստությունը չի աճում և իրականում նվազում է, մինչդեռ պարտքի բեռը մեծանում է։ Եթե երկիրը ստեղծի անհավասարության դեմ պայքարի նոր միջազգային աշխատանքային խումբ, դա կլինի հսկայական քայլ՝ այս հրատապ անհրաժեշտ ճգնաժամի լուծման գործում։ Մենք կոչ ենք անում G20-ի բոլոր երկրներին աջակցել Հարավային Աֆրիկային այդ գործում», - ասել է Oxfam International-ի գործադիր տնօրեն Ամիտաբհ Բեհարը։
Կազմակերպությունը նաև կոչ է անում G20-ի երկրներին վերահաստատել իրենց հանձնառությունը՝ արդյունավետորեն գերբարձր զուտ կարողություն ունեցող անձանց հարկելու համար։ Դա համաձայնեցվել է խմբի ղեկավարների կողմից՝ 2024 թվականին Ռիո դե Ժանեյրոյում կայացած գագաթնաժողովում: «G20-ում հավաքված յուրաքանչյուր դոլարի հարկից միայն 8 ցենտն է իրականում գալիս այս եկամուտներից», - նշել է կազմակերպությունը: