Ուկրաինայի ԶՈՒ-ն կիրակի գիշերը հարձակվել է Անապայի, Նովոռոսիյսկի և Մոսկվայի վրա
Ուկրաինայի զինված ուժերը կիրակի՝ նոյեմբերի 23-ի գիշերը, անօդաչոներով հարձակվել են Անապայի և Նովոռոսիյսկի վրա, հայտնում է News.ru-ն։
Ալիքի տվյալներով, ՀՕՊ համակարգերը հետ են մղում ուկրաինական դրոնների հարձակումը։ Քաղաքների բնակիչները հայտնել են SHOT-ին, որ պայթյուններից պատուհանների ապակիները դղրդացել են։
Ալիքը նշել է, որ ձայները գալիս էին Սև ծովի ջրատարածքից։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը և տեղական իշխանությունները իրավիճակը չեն մեկնաբանել։
«Բնակիչները պատմել են SHOT-ին, որ ընդհանուր առմամբ լսվել է մոտ 8–10 պայթյուն, որոնցից պատուհանները դղրդացել են Անապայի (Վիտյազևո) և Նովոռոսիյսկի շրջանում։ Ըստ ականատեսների, բարձր ձայները լսվել են Սև ծովի կողմից։ Պայթյունները լսվել են նաև Կուբանի Սլավյանսկ շրջանում», — ասված է հրապարակման մեջ։
Պաշտոնական տվյալներ տուժածների և ավերածությունների մասին չկան։
Միևնույն ժամանակ Նովոռոսիյսկում հայտարարվել է անօդաչու սարքերի հարձակման վտանգի մասին, ինչի մասին Telegram-ում գրել է քաղաքի ղեկավար Անդրեյ Կրավչենկոն։ Բնակիչներին խորհուրդ է տրվել ապաստանել առանց պատուհանների սենյակներում և պահպանել հանգստություն մինչև տագնապի ազդանշանի չեղարկումը։
«Նովոռոսիյսկի տարածքում հայտարարվել է անօդաչու սարքերի (ԱԹՍ) հարձակման վտանգ», — գրել է Կրավչենկոն։
Նման միջոցներ կիրառվել են նաև Անապայում։ Քաղաքապետարանը հայտնել է ԱԹՍ հարձակման վտանգի մասին։
Բացի այդ, Ռոսավիացիան ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցրել Գելենջիկի և Կրասնոդարի օդանավակայաններում օդանավերի ընդունման և թռիչքների համար։
«Գելենջիկի, Կրասնոդարի (Պաշկովսկի) օդանավակայաններում ժամանակավոր սահմանափակումներ են մտցվել օդանավերի ընդունման և թռիչքների համար։ Սահմանափակումները անհրաժեշտ են թռիչքների անվտանգության ապահովման համար», — ասված է հրապարակման մեջ։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության հերթապահ ՀՕՊ ուժերը խոցել են ուկրաինական անօդաչու, որը շարժվում էր դեպի Մոսկվա, հայտնել է Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը Telegram-ում։ Ըստ նրա, կործանված սարքի բեկորների անկման վայրում արդեն աշխատում են արտակարգ ծառայությունների մասնագետները։
«Պաշտպանության նախարարության ՀՕՊ ուժերը ոչնչացրել են ԱԹՍ, որը թռչում էր դեպի Մոսկվա։ Բեկորների անկման վայրում աշխատում են արտակարգ ծառայությունների մասնագետները», — ասված է հրապարակման մեջ։