«Ռուսաստանը ձեզ հետ է» ծրագիր. Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների համար մարդասիրական օգնության հատուկ խմբաքանակ է տեղափոխվել Էջմիածին
Նոյեմբերի 30-ին Ռուսաստանը մարդասիրական օգնության հերթական խմբաքանակն Է հասցրել Հայաստանում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց համար: Ծրագիրն իրականացվում է «ռուսական մարդասիրական առաքելություն» ՀԿ-ի, «Եվրասիա» ՀԿ-ի, «Ռուսաստանը ձեզ հետ» նախագծի շրջանակներում ՝ «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» - ի հովանու ներքո և տեղական վարչակազմերի և կամավորների աջակցությամբ:
Մարդասիրական բեռը ժամանել է հայ ժողովրդի հոգևոր կենտրոն ՝ ՀՀ Արմավիրի մարզի Էջմիածին քաղաք: Այս անգամ մանկական ապրանքներով և հիգիենայի պարագաներով հատուկ հավաքածուներ հանձնվեցին Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված այն ընտանիքներին, որտեղ կան մանկահասակ երեխաներ: Ավելի վաղ ՝ հոկտեմբերին, ակցիայի կազմակերպիչներն արդեն Էջմիածին էին բերել ընդհանուր առմամբ մոտ 8 տոննա մարդասիրական բեռ:
Մինչև այս տարվա ավարտը օգնությունը կտրամադրվի նաև Իջևանում, Աբովյանում, Գորիսում և Կապանում բնակվող ընտանիքներին։ Իսկ արդեն 2026 թվականի հունվարին այդ նախաձեռնության շրջանակներում կենսական անհրաժեշտ սննդամթերքի և առաջին անհրաժեշտության իրերի տրամադրման կետերը կրկին կընդունեն Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքներին Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում։
Ակցիայի կազմակերպիչները շնորհակալություն են հայտնում Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությանը մարդասիրական օգնության առաքումը կազմակերպելու հարցում ցուցաբերած օգնության համար: