Գազայի իշխանությունները Իսրայելի կողմից հրադադարի խախտման ավելի քան 730 դեպք են արձանագրել
Իսրայելական զինուժը 738 անգամ խախտել է Գազայի հատվածում հրադադարի մասին համաձայնագիրը՝ ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 10-ին դրա ուժի մեջ մտնելու պահից։ Այսպիսի տվյալներ է հրապարակել պաղեստինյան անկլավի իշխանությունների մամուլի ծառայությունը։
Ըստ Telegram-ալիքում հրապարակված հաղորդագրության՝ խոսքը միջադեպերի մասին է, որոնք ուղեկցվել են օդային հարվածներով և հատվածի խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ արձակված կրակոցներով, ինչպես նաև բնակելի տարածքներում իսրայելական զինտեխնիկայի ներխուժմամբ տների և այլ քաղաքացիական շինությունների ապօրինի ավերումներով։
Մամուլի ծառայության պնդմամբ՝ այդ ընթացքում Գազայում Իսրայելի գործողությունների հետևանքով զոհված պաղեստինցիների թիվը գերազանցել է 380-ը, տուժել է 980 մարդ, ևս 43-ը ձերբակալվել են իսրայելական զինվորականների կողմից։
Անկլավի իշխանությունները հրեական պետությանը մեղադրել են ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթների «կոպիտ և համակարգված խախտումների» մեջ։
Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը կտրուկ սրվել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման զինված կողմնակիցների՝ Գազայի հատվածից իսրայելական տարածք ներթափանցելուց հետո, որն ուղեկցվել է սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների սպանություններով և ավելի քան 250 պատանդների գերեվարմամբ։ Ի պատասխան՝ Իսրայելը ռազմական գործողություն է սկսել անկլավում՝ նպատակ ունենալով ոչնչացնել ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական և քաղաքական կառույցները և ազատ արձակել բոլոր առևանգվածներին։ Ըստ Գազայի առողջապահության նախարարության վերջին տվյալների՝ մարտական գործողությունների հետևանքով հատվածում զոհված պաղեստինցիների ընդհանուր թիվը կազմել է մոտ 70 հազար, իսկ ավելի քան 171 հազարը ստացել են վիրավորում։
Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 6-ին Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի պատվիրակությունները վերսկսել են Գազայում հակամարտության կարգավորման շուրջ անուղղակի բանակցությունները՝ Եգիպտոսի, Կատարի, ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջնորդությամբ։ Հոկտեմբերի 9-ին հակամարտող կողմերը ստորագրել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ավելի վաղ ներկայացված խաղաղության ծրագրի առաջին փուլի իրականացման համաձայնագիրը։ Գազայում հրադադարի մասին համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել հոկտեմբերի 10-ին։