Հայաստանի և Իրանի ներկայացուցիչները քննարկել են հաջորդ տարի էլեկտրաէներգիայի ներկրման ավելացումը
Իրանի և Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի արդյունաբերության ներկայացուցիչները շաբաթ օրը քննարկել են 2026 թվականի ամռանը էլեկտրաէներգիայի ներկրումն ավելացնելու հարցը, հաղորդում է Mehr-ը։
Երևանում կայացել է «Իրանի և Հայաստանի Հանրապետության միջև էլեկտրական ցանցերի շահագործման համատեղ կոմիտեի» 5-րդ նիստը՝ Իրանի էներգետիկայի փոխնախարարի էլեկտրական ցանցերի ռազմավարության գծով և Հայաստանի էներգետիկ համակարգի օպերատորի գլխավոր տնօրեն Նարեկ Ապիտոնյանի մասնակցությամբ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են էներգիայի փոխանակման, Իրանի և Հայաստանի միջև գազի և էլեկտրաէներգիայի բարտերի ոլորտում երկու երկրների հետևողական համագործակցության պատմությունը, ինչպես նաև համապատասխան հարցեր։ Բացի այդ, երկու կողմերն էլ շեշտել են համապատասխան ոլորտում երկկողմ համագործակցության ամրապնդման և խորացման անհրաժեշտությունը։ Հանդիպումը առաջնահերթ նշանակություն ունի՝ հաշվի առնելով երկու երկրների միջև էներգետիկ փոխանակման ռազմավարական դիրքը և երկու երկրների էլեկտրական ցանցերի աշխատանքում օպերատիվ համակարգման բարելավման անհրաժեշտությունը։
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը լայն համագործակցություն են հաստատել էլեկտրաէներգիայի, ինչպես նաև գազի և էլեկտրաէներգիայի փոխանակման ոլորտում, ընդգծում է լրատվամիջոցը։