«Ռուսաստանը նրանց հետ է այս դժվարին ժամանակներում․ որոշել ենք շարունակել աջակցել Լեռնային Ղարաբաղից վերաբնակեցված ընտանիքներին 2026 թվականին ևս». Իգոր Յուրիի Չայկա
«Ռոսսոտրուդնիչեստվան», «Եվրասիա» ԻՀԿ և Ռուսաստանի մարդասիրական առաքելության հետ համատեղ, շարունակում է իրականացնել կարևոր մարդասիրական նախագիծ, որն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղից վերաբնակեցված ընտանիքներին օգնելուն, որոնք բնակվում են Հայաստանի Հանրապետության տարբեր շրջաններում։
«Լեռնային Ղարաբաղից վերաբնակեցված անձանց աջակցությունը միանվագ նախաձեռնություն չէ, այլ հետևողական ջանք։ Այսօր նախագիծը հասնում է կյանքի դժվարին իրավիճակներում հայտնված հազարավոր ընտանիքների։ Մենք տեսնում ենք, որ նման օգնությունն իսկապես անհրաժեշտ է, ուստի որոշել ենք ծրագիրը երկարաձգել 2026 թվականը ներառյալ և շարունակել սննդամթերքով և առաջին անհրաժեշտության պարագաներով հագեցած մարդասիրական հավաքածուների մատակարարումը։ Մեզ համար կարևոր է ոչ միայն սնունդ և անհրաժեշտ պարագաներ տրամադրելը, այլև մարդկանց ապագայի նկատմամբ աջակցության և վստահության զգացում տալը, ցույց տալ, որ Ռուսաստանը նրանց հետ է այս դժվարին ժամանակներում», - նշել է «Ռոսսոտրուդնիչեստվա» գործակալության ղեկավարի տեղակալ Իգոր Յուրիի Չայկան։
Տեղական բնակչության շրջանում օգնության մասին տեղեկատվության ակտիվ տարածման շնորհիվ, ավելացել է Լեռնային Ղարաբաղից վերաբնակեցված անձանց խնդրանքները։ Բոլոր կարիքավորներին օգնելու համար նախագծի իրականացումը երկարաձգվել է մինչև 2026 թվականը ներառյալ։ Արշավն ավարտելու համար նախատեսված բնակավայրերում գնվելու է առնվազն 2000 լրացուցիչ սննդամթերքով և առաջին անհրաժեշտության պարագաներով հագեցած մարդասիրական հավաքածու, որոնք պարունակում են ընտանիքների համար անհրաժեշտ ապրանքներ և սննդամթերք, ինչպես նաև 500 հավաքածու երեխաների համար։ Օգնություն կտրամադրվի բազմազավակ ընտանիքներին, կերակրող չունեցող ընտանիքներին, խնամակալներ չունեցող ընտանիքներին և իրենց թոռների խնամքը ստանձնած տատիկ-պապիկներին։
Հիշեցնենք, որ նախագծի առաջին և երկրորդ փուլերի ընթացքում՝ 2025 թվականին, հաջողությամբ գնվել է 7310 սննդամթերքով և առաջին անհրաժեշտության պարագաներով հագեցած մարդասիրական հավաքածու և 1000-ը՝ երեխաների համար։ Մինչ օրս աջակցություն է տրամադրվել ավելի քան 5000 ընտանիքի, որոնցից մոտ 700-ը ստացել են լրացուցիչ մարդասիրական հավաքածու փոքր երեխաների համար։
Այս լայնածավալ օգնության արշավն իրականացվում է «Ռուսաստանը ձեզ հետ է» նախագծի շրջանակներում, որը տեղեկացնում է օտարերկրյա քաղաքացիներին ՌԴ կողմից միջազգային զարգացումը խթանելու ջանքերի մասին։