Թող գնան ղուրբան լինեն 5000 տղերքին. վանաձորցիների կարծիքները. «Համահայկական ճակատ» շարժումՎաղը` ժամը 15:00-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի առջև կկայանա ակցիա. «Համահայկական ճակատ» շարժումՍահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովն է արձանագրել, որ Վենետիկի հանձնաժողովը խնդրել է վերացնել երկքաղաքացիության և մշտական բնակությունների ցենզերը. Ռ. ՀայրապետյանՀայաստանին անհրաժեշտ են տնտեսական և ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծեր. Գագիկ ԾառուկյանՍտորագրահավաք՝ ի աջակցություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու «Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ» Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ» Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ» Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» «ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում իշխանափոխության օրակարգով. «Փաստ» Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ» Իրավական դաշտում է ամեն ինչ․ Սամվել Կարապետյանի առաջադրումը հանգիստ չի տալիս իշխանությանը Սփյուռքը բարձրաձայնում է․ Ֆրանսիայից մինչև Արգենտինա՝ ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Մեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի ա, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն ՔոչարյանՊետական բուհերը ֆինանսապես պահում են ուսանողները, բայց վերահսկում են քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները. Մենուա ՍողոմոնյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են ՓաշինյանինԻ՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՍա միայն հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար գնել պրոյեկտ ԱՄՆ-ից․ Ռոբերտ ՔոչարյանԱտոմային էներգետիկան ԱՄՆ-ում չափազանց թանկ է․ Ռոբերտ ՔոչարյանIDBank-ը ներկայացուցչություն է բացել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքում
«600-700 մլն դոլարի ներդրումներ, 13 հազար աշխատատեղ, 130 մլրդ դրամ վճարված հարկեր»․ հանքարդյունաբերության ոլորտը՝ թվերով
«Հանքարդյունաբերության տեսակարար կշիռը Հայաստանի ՀՆԱ-ում 2021-ից մինչեւ 2024 թվականը նվազել է՝ 5,5 տոկոսից հասնելով մինչեւ 2,6 տոկոս։ Դա հիմնականում պայմանավորված է նրանով, որ 2022 թվականից՝ պայմանավորված ռուս-ուկրաինական հակամարտությամբ, տնտեսությունը շատ արագ սկսեց աճել։ Բացի այդ, արդեն 2021 թվականից մենք ունեցանք Սոթքի հանքավայրի շահագործման հետ կապված խնդիրներ»,- այսօր «Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտը՝ թվերով» հետազոտության ներկայացման ժամանակ ասաց տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ Սուրեն Պարսյանը։
Նա նշեց, որ 2023-2024 թվականները ՀՀ հանքարդյունաբերության համար եղել են որոշակի կայունացման ժամանակաշրջան։ Այս տարվա պաշտոնական ցուցանիշներով արդեն հանքարդյունաբերությունը 1,5 տոկոս աճ է ապահովել։ «Այսինքն՝ անցած տարիների անկումից հետո որոշակի աճ ունենք, սա որպես դրական հանգամանք պետք է որակենք՝ հաշվի առնելով այն բոլոր փորձությունները, որոնց միջով այս ոլորտն անցել է»,- ասաց նա։
Սուրեն Պարսյանը նշեց, որ ուսումնասիրել են նաեւ հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունների կողմից առանձին համայնքներին վճարված մուտքերը՝ գույքահարկ, վարձակալության վճար, աջակցության ֆոնդեր եւ այլն։ Եվ պարզել են, որ հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունները բավականին լուրջ մուտքեր են ապահովում ազդակիր համայնքների համար՝ մի քանի միլիոնից մինչեւ մի քանի հարյուր միլիոն դրամ, նույնիսկ առանձին դեպքերում՝ միլիարդի են հասնում այդ վճարները։