Հանքարդյունաբերության ոլորտը Հայաստանի տնտեսության ինքնատիպ շարժիչ ուժն է. Վարդան Ջհանյան
Հայաստանի տնտեսությունը քիչ ունի կամ ընդհանրապես չունի հանքարդյունաբերության ոլորտի հետ համեմատելի այլ շարժիչ ուժեր։ Այս մասին դեկտեմբերի 19-ին «Հանքարդյունաբերության ոլորտը թվերով» հետազոտության ներկայացման ժամանակ հայտնել է Հայաստանի հանքագործների եւ մետալուրգների միության ղեկավար եւ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Վարդան Ջհանյան։
«Շատ է խոսվում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ռազմարդյունաբերական համալիրի մասին, բայց դրանք այնքան էական ազդեցություն չունեն տնտեսության վրա, որքան հանքարդյունաբերությունը, չնայած գրավիչ են հնչում»,- նշել է Ջհանյանը։ Նա բացատրել է, որ միակ համեմատելի ոլորտը էներգետիկան է։
Նա անդրադարձել է տնտեսական զարգացման համար ներդրումներ ներգրավելու կարեւորությանը։
Ջհանյանն ավելացրել է, որ ներդրողները հետաքրքրված են շահութաբերության ապահովմամբ։ Որպեսզի դա տեղի ունենա, հանքարդյունաբերության ոլորտը պետք է գործունակ եւ մրցունակ լինի միջազգային շուկայում, ընդգծել է նա։
Ջհանյանը նշել է, որ հանքարդյունաբերության ոլորտն ունի տնտեսության ընդհանուր կայուն զարգացումը ապահովելու ներուժ, ինչը նպաստում է սոցիալական խնդիրների արդյունավետ լուծմանը, զբաղվածությանը եւ անվտանգության ամրապնդմանը։