Հայաստանի իշխանությունները միջանցք են տալիս Ադրբեջանին այն պարագայում, երբ չկա Լաչինի միջանցքը, չկա Արցախը և Արցախում ապրող հայեր չկան․ Էդմոն Մարուքյան
Այն նույն գիշերը, երբ Վաշինգտոնում հռչակագիր ստորագրվեց, ես հայտարարեցի, որ եթե այդ փաստաթուղթը ԱՄՆ-ի և ՀՀ-ի հարաբերությունների մասին է, ապա Ադրբեջանի նախագահը չպետք է այն ստորագրեր։
Մինչդեռ պարզվեց, որ դա Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ստորագրված հռչակագիր է՝ Ադրբեջանին անխոչընդոտ միջանցք հանձնելու մասին, իսկ ԱՄՆ նախագահը հանդես է եկել որպես այդ գործարքի վկա։
Եվ ահա, Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի այսօրվա հայտարարությունն այն մասին, որ «Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար անհրաժեշտ է TRIPP-ի պարտավորությունների ամբողջական կատարում» գալիս է հաստատելու մտահոգությունները, որոնք ես օգոստոս ամսից բարձրաձայնում եմ։
Հայաստանի Հանրապետությունը միջանցք տալու պարտավորություն է ստանձնել և քայլեր է ձեռնարկում այդ ուղղությամբ, իսկ Ադրբեջանը սպասում է և ժամանակ առ ժամանակ հիշեցնում ՀՀ իշխանություններին միջանցքի պարտավորության մասին։
Ստացվում է, որ բացի նոր Սահմանադրություն ընդունելուց, խաղաղության պայմանագրի նախապայմաններից է նաև Սյունիքով միջանցքի տրամադրումը։
Սա է մեր իրականությունը.
Հայաստանի իշխանությունները միջանցք են տալիս Ադրբեջանին այն պարագայում, երբ չկա Լաչինի միջանցքը, չկա Արցախը և Արցախում ապրող հայեր չկան…
Մենք հնարավորություն ունենք մեզ խաբող մարդկանց փոխել նոր մարդկանցով, և դա անելու ենք սպասվող ընտրություններով: