Պետությունը կիրառում է «Սպառողական զամբյուղի» և «Կարիքի գնահատման» համակցված մոդելը․ Հրայր Կամենդատյան
160000 նպաստառուներին խորհուրդ!!!!!!
2026 թվ Հուլիսի մեկից հետո եկամտային շեմերի հաշվարկը նոր համակարգում բավականին բարդ է, քանի որ այն այլևս պարզ թվաբանություն չէ։ Պետությունը կիրառում է «Սպառողական զամբյուղի» և «Կարիքի գնահատման» համակցված մոդելը։
Ահա թե ինչպես է կատարվելու հաշվարկը հուլիսի 1-ից հետո.
1. Եկամտի «Անտեսանելի» աղբյուրների հաշվառումը
Համակարգը հաշվարկելու է ձեր ընտանիքի ամսական միջին եկամուտը։ Վտանգի տակ եք, եթե այդ թիվը գերազանցում է նվազագույն սպառողական զամբյուղի մակարդակը (որը տատանվում է մոտ 40,000 - 60,000 դրամի սահմաններում՝ մեկ անձի հաշվով)։
Հաշվի են առնվելու.
* Աշխատավարձեր և թոշակներ. Նույնիսկ եթե դրանք չնչին են։
* Գյուղատնտեսական եկամուտ. Եթե ունեք հողատարածք, պետությունը կիրառում է «նորմատիվային եկամտի» սկզբունքը։ Նշանակություն չունի՝ դուք այդ հողից օգուտ ստանում եք, թե ոչ. ըստ օրենքի՝ հողը պետք է եկամուտ բերի, և այդ «վիրտուալ» գումարը կավելացվի ձեր ընդհանուր եկամտին։
* Դրամական փոխանցումներ. Բանկային համակարգով ստացված ցանկացած գումար կդիտարկվի որպես եկամուտ։
2. Ծախսերի գործակիցը (Indirect Estimation)
Սա նոր համակարգի ամենաանսպասելի մասն է։ Եթե ձեր պաշտոնական եկամուտը 0 է, բայց դուք ամսական վճարում եք, օրինակ՝ 30,000 դրամի էլեկտրաէներգիա կամ ունեք ակտիվ հեռախոսահամարներ մեծ ծախսերով, համակարգը կիրառում է հետադարձ հաշվարկ։
Օրինակ. Եթե ընտանիքը ծախսում է X գումար կոմունալների վրա, համակարգը «ենթադրում է», որ այդ ընտանիքը պետք է ունենա առնվազն Y եկամուտ դա վճարելու համար։ Եթե այդ Y-ը բարձր է նպաստի շեմից, դուք զրկվում եք աջակցությունից։
3. Աշխատունակ անդամների «բացասական» միավորները
Յուրաքանչյուր աշխատունակ, բայց չաշխատող անդամի համար ընտանիքի ընդհանուր վարկանիշից միավորներ են հանվում։ Սա արվում է նրա համար, որպեսզի ընտանիքը «ստիպված» լինի այդ անդամին ուղարկել աշխատանքի, այլ ոչ թե ապրել նպաստով։
Ի՞նչ կարող եք անել հիմա.
Քանի որ մինչև հուլիսի 1-ը դեռ ժամանակ կա, խորհուրդ է տրվում վերանայել ձեր ընտանիքի «թվային պատկերը»։ Եթե ունեք հին, չօգտագործվող գույք կամ մեքենա, որն ուղղակի գրանցված է ձեր անունով, իմաստ ունի զբաղվել դրանց օտարմամբ կամ հաշվառումից հանելով, քանի որ նոր համակարգը «չի հարցնելու»՝ այդ մեքենան քշում եք, թե այն ժանգոտած կանգնած է բակում։