Սիրիան 15 օրով երկարաձգել է քրդերի հետ հրադադшրը
Սիրիայի անցումային կառավարությանը ենթակա Պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է քրդերի գլխավորած «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժեր» կոալիցիայի հետ հրադադարի 15-օրյա երկարաձգման մասին: Այս մասին ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ, որը մեջբերել է SANA լրատվական գործակալությունը:
Տեքստի համաձայն՝ որոշումն ուժի մեջ է մտել հունվարի 24-ին։
«Զինադադարի երկարաձգումն իրականացվում է «Իսլամական պետության» բանտարկված անդամներին ՍԴՈՒ բանտերից Իրաք տեղափոխելու ԱՄՆ գործողություններին աջակցության շրջանակներում», - պարզաբանել է Պաշտպանության նախարարությունը։
Հունվարի 18-ին Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան հաստատել է քրդական ուժերի հետ կնքված նոր հրադադարի համաձայնագիրը։ Փաստաթղթում նշվում է, որ երկրի հյուսիս-արևելքում գտնվող Դեյր էզ-Զոր և Ռաքքա նահանգները կանցնեն հանրապետության ժամանակավոր կառավարության լիակատար վերահսկողության տակ։ Հասակե նահանգում քրդերի կողմից ստեղծված բոլոր քաղաքացիական հաստատությունները կներառվեն սիրիական պետության մեջ։ Սիրիական բանակը պատասխանատու կլինի տարածաշրջանի բոլոր սահմանային անցակետերի և նավթագազային հանքավայրերի անվտանգության ապահովման համար։