«Մենք Էջմիածնի հետ ենք». Սոչիում և Ադլերում հայերը հանդես եկան Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պաշտպանության համար
Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ ուղղված գործող իշխանության քաղաքական գիծը վաղուց դուրս է եկել ներքաղաքական դիսկուրսի սահմաններից և վերածվել է համազգային մտահոգության։ Դարեր շարունակ եկեղեցին եղել է հայ ժողովրդի ինքնության, դիմադրողականության և միասնականության առանցքային հենարանը՝ պահպանելով պետականություն չունեցող, բայց հոգևոր ամուր հիմքեր ունեցող ազգի գոյությունը։ Այսօր, երբ Հայ առաքելական եկեղեցին հայտնվել է ճնշումների թիրախում, արձագանքը չէր կարող սահմանափակվել միայն Հայաստանի տարածքով։ Հայ ժողովուրդն ապրում է ոչ միայն հայրենիքում, այլև աշխարհի տարբեր երկրներում, և սփյուռքը, որի թվաքանակը գերազանցում է Հայաստանի բնակչությանը, չի կարող անտարբեր մնալ տեղի ունեցողի նկատմամբ։
Հունվարի քսանհինգին Սոչիում և Ադլերում տեղի են ունեցել «Մենք Էջմիածնի հետ ենք» կարգախոսով զանգվածային հանրահավաքներ՝ ի պաշտպանություն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Հայ առաքելական եկեղեցու միասնության։ Ադլերի Սուրբ Սարգիս հայկական եկեղեցու տարածքում հավաքվել է մեկուկես հազարից ավելի մարդ։ Մասնակիցները համերաշխ վանկարկել են «Ոչ պառակտմանը», «Եկեղեցու միասնությունը ժողովրդի միասնությունն է», «Եկեղեցին և ժողովուրդը միասնական են», «Մեր Կաթողիկոսը Գարեգին Երկրորդն է» կարգախոսները՝ ընդգծելով, որ եկեղեցու դեմ ուղղված ցանկացած քայլ ընկալվում է որպես հարված ամբողջ ազգին։
Ակցիային մասնակցել են նաև մի շարք հասարակական կառույցներ և շարժումներ, այդ թվում «Նոյի ժառանգներ», «Խաչակիր ազատագրական շարժում» և «Կուբանի հայերի միություն» կազմակերպությունները։ Հանրահավաքի ընթացքում հնչել են կոչեր պահպանելու եկեղեցու ներքին միասնությունը, չտրվել պառակտման փորձերին և թույլ չտալ, որ քաղաքական նպատակահարմարությունը գերակշռի հոգևոր և ազգային արժեքների նկատմամբ։
Սոչիում և Ադլերում տեղի ունեցած այս հավաքները հերթական անգամ ցույց տվեցին, որ Հայ առաքելական եկեղեցին սփյուռքի համար շարունակում է մնալ ինքնության և համախմբման առանցք։ Այն, ինչ այսօր կատարվում է Հայաստանում եկեղեցու շուրջ, դուրս է ժողովրդավար պետություն կոչվելու մասին ցանկացած պնդումից։ Իսկ հայկական բազմամիլիոնանոց սփյուռքը հստակ ազդակ է ուղարկում՝ նա չի լռելու և չի հանդուրժելու եկեղեցու թուլացման կամ պառակտման որևէ փորձ։