Հայաստանին անհրաժեշտ են տնտեսական և ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծեր. Գագիկ ԾառուկյանՍտորագրահավաք՝ ի աջակցություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու «Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ» Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ» Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ» Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» «ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում իշխանափոխության օրակարգով. «Փաստ» Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ» Իրավական դաշտում է ամեն ինչ․ Սամվել Կարապետյանի առաջադրումը հանգիստ չի տալիս իշխանությանը Սփյուռքը բարձրաձայնում է․ Ֆրանսիայից մինչև Արգենտինա՝ ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Մեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի ա, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն ՔոչարյանՊետական բուհերը ֆինանսապես պահում են ուսանողները, բայց վերահսկում են քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները. Մենուա ՍողոմոնյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են ՓաշինյանինԻ՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՍա միայն հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար գնել պրոյեկտ ԱՄՆ-ից․ Ռոբերտ ՔոչարյանԱտոմային էներգետիկան ԱՄՆ-ում չափազանց թանկ է․ Ռոբերտ ՔոչարյանIDBank-ը ներկայացուցչություն է բացել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքումՊետք է սթափվել, լրջանալ և լուրջ վերաբերվել այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում մեր ռեգիոնում և մեր պետականության շուրջ. Մհեր ԱվետիսյանԶՊՄԿ-ն ժողովրդի կողքին՝ ներդրումներ առողջապահության և բնապահպանության ոլորտումԽնդիրը ոչ թե պատերազմի և խաղաղության մեջ է, այլ խաղաղությունը ապահովելու միջոցների․ Ավետիք Չալաբյան
Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ»
Փետրվարի 16-19-ին Ավստրիայում նախատեսվում էր Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու եպիսկոպոսաց ժողովը: Սակայն քանի որ Նիկոլ Փաշինյանի քմահաճույքով ու իրավապահներին տված ուղիղ կարգադրությամբ սարքված առանց իրավական հիմքի, հակասահմանադրական, հակաօրինական, բացարձակ շինծու, անհեթեթ «գործով» Ամենայն հայոց կաթողիկոսն ու մի շարք եպիսկոպոսներ արհեստականորեն զրկվել են ժողովին անմիջականորեն մասնակցելու հնարավորությունից, ըստ Տեր Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի, դա դառնում է հավաք:
Բայց այս ամենի մեջ առաջինն, ինչ աչք է ծակում, հենց այն է, որ Հայաստանի պատմության մեջ աննախադեպ բան կատարվեց. քրեական վարույթ նախաձեռնվեց Ամենայն հայոց կաթողիկոսի դեմ: Գիտեք, նույնիսկ խորհրդային իշխանության ժամանակ նման բան չի եղել, որ Կաթողիկոսի դեմ քրեական գործ հարուցվի: Անգամ օտար բռնակալներն են խուսափել նման այլանդակություններից:
Մի խոսքով, այն, ինչ արեց փաշինյանական իշխող ռեժիմը, համազգային ամոթ ու խայտառակություն է: Եվ իրենք՝ Փաշինյանն ու Հայոց եկեղեցու դեմ պատերազմի ելած նրա խմբակը, այլևս այդ ամոթի ու խայտառակության խարանով են դաջված: Ու ոչ միայն այդ:
Եվ պատահական չէ, որ ամբողջ ադրբեջանական մամուլը արդեն երկու-երեք օր է, ինչ այդ թեման է շրջանառում, և անում է դա մի առանձնահատուկ ցնծությամբ և հրճվանքով: Բոլոր լրատվամիջոցների «գլխավոր» թեման է դա: Ասա, թե ում են ուրախացնում քո գործողությունները, և ես կասեմ, թե ով կամ ինչ եք դուք:
Բայց Հայոց եկեղեցին դարերի ընթացքում ծանր փորձությունների շատ է բախվել: Ու այս մեկն էլ, անկասկած, կհաղթահարի: Վստահ ենք, որ հայ ժողովուրդն էլ թույլ չի տա քանդել իր Եկեղեցին: