Բանջարեղեն արևային վահանակների տակ. Ուզբեկստանը և Ֆրանսիան գործարկում են ագրովոլտային համակարգեր
Բանջարաբոստանայինների, սեխի և կարտոֆիլի գիտահետազոտական ինստիտուտում մեկնարկել է ֆրանսիական Voltalia CA ընկերության հետ համատեղ իրականացվող նորարարական «ագրովոլտային» նախագիծը։ Նախաձեռնությունը համատեղում է գյուղատնտեսությունը և վերականգնվող էներգիան թույլ տալով նույն հողամասն օգտագործել ինչպես էլեկտրաէներգիայի արտադրության, այնպես էլ մշակաբույսերի մշակման համար, գրում է podrobno.uz–ը։
Գյուղատնտեսության փոխնախարար Ակմալ Կասիմովը և Ուզբեկստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վալիդ Ֆուկը մասնակցել են գործարկման արարողությանը։ Կողմերը ընդգծել են, որ այս նախագիծը կարևոր քայլ է կանաչ էներգիայի և գյուղատնտեսական գիտության ոլորտում երկկողմ համագործակցության ամրապնդման գործում։
Ագրովոլտային տեխնոլոգիան ենթադրում է արևային վահանակների տեղադրում գետնից որոշակի բարձրության վրա։ Սա ստեղծում է բարենպաստ միկրոկլիմա բույսերի համար. վահանակները պաշտպանում են հողը խոնավության չափազանց գոլորշիացումից և գերտաքացումից, մինչդեռ դրանց միջև ընկած տարածությունը ապահովում է անհրաժեշտ օդափոխություն և լույսի հասանելիություն։
Նախագծի համար Տաշքենդի գիտափորձարարական կայանի տարածքում հատկացվել է մեկ հեկտար հողատարածք։ Տեղադրված արևային համակարգը կունենա 800 կՎտ հզորություն։ Նախագիծն իրականացվում է 1 միլիարդ սումի դրամաշնորհով։ Ներդրումային պայմանագրի համաձայն ինստիտուտի գիտնականները մանրամասն հետազոտություններ կանցկացնեն կարտոֆիլի, բանջարեղենի և սեխի աճեցման վերաբերյալ անմիջապես արևային վահանակների տակ։ Մասնագետները նշում են, որ նման նորարարական մոտեցումների ներդրումը ոչ միայն կընդլայնի վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործումը, այլ նաև զգալիորեն կբարելավի հողօգտագործման արդյունավետությունը ջրի սակավության պայմաններում։
Հայաստանում արևային պանելներ արտադրող առաջին և միակ ընկերությունը Սոլարոնն է։
Տեղադրե՛ք SolarOn արևային կայան և զրոյացրեք էլեկտրաէներգիայի ծախսը։
Գրե՛ք կամ զանգահարեք և ստացեք անվճար հաշվարկ Ձեզ անհրաժեշտ արևային կայանի հզորությանն ու արժեքի վերաբերյալ։