Մենք միանշանակ հաղթելու ենք ընտրություններում․ «Ուժեղ Հայաստան»Կարևոր է ունենալ որակյալ մեծամասնություն. մեր ուժը նաև ներքին անկեղծության և մաքրության մեջ է. Դավիթ ՂազինյանԻ տարբերություն հայաստանյան պաշտոնյաների և իրենց երեխաների` Սարգիս Կարապետյանը շրջում է Երևանում առանց թիկնապահների․ Ալեքսանյան ՔՊ ներքին ընտրության արդյունքները շոկի են մատնել խմբակցության պատգամավորներին Սենց բան չեմ տեսել, որ իշխանությունը հայտարարի, թե «3մլն մարդու գրպան են մտել», բայց 7 ամսից ավելի որևէ քրգործ չհարուցվի. գնալու են ՀԷՑ-ը գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Ղազինյան Թոշակառուներին ստիպում են գնալ առևտրային տարածքներ և հետվճար «վաստակել»․ Հրայր Կամենդատյան Ալիևի պատասխանը Վենսին. Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտեցին Գործող իշխանությունները մտադիր են ընտրություններից հետո բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը․ «Ուժեղ Հայաստան» Կարգավորող մարմինը նույնիսկ տեղյակ չէր, թե քանի բաժանորդ է հոսանքազրկված եղել Էրեբունու դեպքերի ժամանակ. ՂազինյանԻնքնավար արևային կայանների տեղադրման համակարգը կրկնակի թանկանալու է. Դավիթ ՂազինյանԱսում էին՝ Սամվել Կարապետյանը 5 օր չի դիմանա կալանավայրում, 5 ամսից ավել դիմացավ, վարկանիշը աճում է ՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան ՔՊ-ում տագնապ է հայտարարաված. Արեգնազ ՄանուկյանՀԷՑ-ի կողմից հայցեր են գնացել ՏԿԵՆ-ի դեմ, բայց կառավարիչը հետ է վերցրել դրանք. Դրա իրավունքը չունի. Դավիթ ՂազինյանՀԷՑ-ում երկիշխանություն է, ինչպես «սքեչում» է ասվում՝ մենք ամեն ինչ գիտենք. Դավիթ Ղազինյան Ոչ մի պետություն դեռևս չունի կառուցված մոդուլային ԱԷԿ, որ տեսնես՝ ինչպես է այն աշխատում․ Ղազինյան Հայաստանի մարզերի խոշոր հարկատուները․ Սյունիքի մարզի խոշոր հարկատուն ԶՊՄԿ-ն է Մոդուլային ատոմակայանով էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքը լինելու է 60-80 դրամ, սա շատ թանկ է․ Դավիթ ՂազինյանԳնալու են գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Կարապետյանի ռեյտինգի հետևանքով սրվում է իշխանության վարքը. Դավիթ Ղազինյան ՀԾԿՀ նախագահն ընդունեց, որ ՀԷՑ-ի վերցրած վարկերի տոկոսները վճարում է սեփականատերը՝ հիմնավորելով, որ ՀԷՑ-ը խլվել է. Դավիթ Ղազինյան
Կարգավորող մարմինը նույնիսկ տեղյակ չէր, թե քանի բաժանորդ է հոսանքազրկված եղել Էրեբունու դեպքերի ժամանակ. Ղազինյան
«Թույլ տվեք փոքրիկ նախաբանով, այնուհետև՝ սիրով պատասխանեմ ձեր հարցերին։ Ինչպես հիշում եք՝ ՀԾԿՀ-ի հետ կապված թեման բազմիցս քննարկվել է, և հարցը ունի միանշանակ քաղաքական կոնտեքստ՝ քաղաքական հաշվեհարդարի և 1 անձի քմահաճույքի հետ կապված։ Իրադարձությունները զարգանում են շատ արագ, ուստի անհրաժեշտություն առաջացավ ևս մեկ անգամ ներկայացնել ընթացիկ իրավիճակը, նոր ապացույցներ և հիմնավորումներ՝ թե ինչու է հացի խլումը քաղաքական բնույթ կրում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Դավիթ Ղազինյանը:
Նրա խոսքով՝ փոքրիկ խմբակի մի շարք ներկայացուցիչներ զրպարտիչ տեսանյութեր են հրապարակում՝ կապված փոխադրումների, վարկերի և տոկոսների հետ։ «Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահին բազմիցս հորդորել էին, որ ներկայացնի ճշմարտությունը, և վերջապես ընդունեց, որ ՀԾԿՀ-ից վերցված վարկերի տոկոսները վճարում է սեփականատերը, ինչը որևէ կապ չունի հոսանքի սակագնի հետ, որը վճարում են քաղաքացիները»,- ընդգծեց Ղազինյանը:
Նա խոսեց նաև ավտոտրանսպորտի, տարածքների և կառավարման արդյունավետության մասին.
«Պետության կառավարման արդյունավետության առումով՝ մենք բոլորս տեսանք, թե ինչ կատարվեց վերջին 6 ամսում։ Կարգավորող մարմինը նույնիսկ տեղյակ չէր, թե քանի բաժանորդ է հոսանքազրկված եղել Էրեբունու դեպքերի ժամանակ։ Այսպիսով՝ ստեղծվել է համատարած խաբեության և վարկաբեկման իրավիճակ»,- հայտարարեց նա:
Ղազինյանն ընդգծեց կուտակային և արևային կայանների համակարգի խնդիրները. «Մեր հաշվարկներով՝ արևային կայանների ինքնավար համակարգերի արժեքը կրկնակի թանկանալու է, իսկ 8 տարվա ընթացքում Հայաստանի և Իրանի միջև 400 կիլովատ գիծը չի հասցվել ավարտին։
Ավելցուկի դեպքում պետությունը պարտավոր է փոխհատուցել անջատված կայանների համար, ինչը սակագնի հետ միանշանակ փոխկապակցված չէ»,- ասաց Ղազինյանը:
Նա հավելեց, որ մոդուլային ատոմակայանների վերաբերյալ տեղեկատվությունը ևս կարևոր է. «ԱՄՆ-ում 2023 թ․-ին տրվեց առաջին լիցենզիան մոդուլային ատոմակայանի նախագծման և կառուցման համար, սակայն շինարարությունը կանգնեցվեց՝ իրական արժեքների բարձր լինելու պատճառով։ Եթե վճարվի նախատեսված գումարը, ինքնարժեքը 60–80 դրամ կլինի, ինչը նշանակում է, որ կամ պետք է չաշխատի, կամ սակագինը բարձրացվի, կամ պետբյուջեից սուբսիդավորվի»,- եզրափակեց նա: