Զարոուհի Բաթոյանի խոսքով՝ աջակցությունը տրամադրվում է միանվագ՝ նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափով:
Նախարարը նաեւ թվարկեց, թե աջակցությունից ովքեր չեն կարող օգտվել՝
1 - Ում աշխատանքից ազատվելուն նախորդող 2 ամիսների միջին ամսական աշխատավարձի չափը գերազանցել է 500 000 ՀՀ դրամը
2 - Ով 2020 թվականի մարտի 30-ի (ներառյալ) դրությամբ աշխատանքային հարաբերությունների մեջ է գտնվել նաեւ այլ գործատուի հետ կամ նույն գործատուի հետ՝ այլ աշխատանքային պայմանագրի հիման վրա
3 - 2020 թվականի մարտի 30-ի (ներառյալ) դրությամբ հանդիսացել է անհատ ձեռնարկատեր, ում գործունեությունը նույն ամսաթվի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով նախատեսված կարգով դադարեցված չի եղել
4 - Ով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2020 թվականի մարտի 26-ի N 358-Լ որոշմամբ սահմանված միջոցառման շահառու է եղել։ Խոսքն այն անձանց մասին է, որ մարտի13-25-ն ընկած ժամանակահատվածում աշխատանքից ազատվել են եւ մինչեւ 14 տարեկան երեխա ունեն:
Նիկոլ փաշինյանը պարզաբանեց, որ այս որոշմամբ խոսքն այն քաղաքացիներչի մասին է, որոնք մարտի 13-30-ը կորցրել են աշխատանքը եւ նոր աշխատանք չեն գտել, եւ նախորդ ծրագրի շահառու չեն, նրանց կտրվի միանվագ օգնություն նվազգոույն աշխատավարձի չափով:
Նրանք էլեկտրոնային եղանակով պետք է դիմեն աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարություն: Դիմումները կընդունվեն արդեն ապրիլի 2-ից, բայց նախարարությունը կաշխատի այնպես անել, որ առանց դիմումների էլ այդ գումարները փոխանցվեն այդ անձանց հաշիվներին: