Արտակարգ դրությունը կերկարացվի մինչև հունիսի 13-ը
ՀՀ կառավարությունը պատրաստվում է երկարաձգել արտակարգ դրության ժամկետը մինչեւ 2020 թվականի հունիսի 13-ը, ժամը 17:00-ն ներառյալ: Հարցը կքննարկվի վաղը՝ կառավարության հերթական նիստում։ Նշենք, որ մարտի 16-ին հայտարարված արտակարգ դրության ժամկետը պետք է լրանար ապրիլին 16-ին, սակայն այն երկարաձգվեց մինչեւ մայիսի 14-ը։ Որպես հիմնավորում նշվում է, որ մարտի 16-ին արտակարգ դրություն հայտարարելու համար հիմք ծառայած հանգամանքները դեռեւս չեն վերացել, որի մասին են վկայում, 2020 թվականի մայիսի 12-ի դրությամբ հաստատված կորոնավիրուսային հիվանդության 3538 դեպքերը, որոնցից 1430-ն'առողջացած, 47-ը' մահվան ելքով։ Նոր որոշման նախագծում որոշ փոփոխություններ են նախատեսվում։ Մասնավորապես՝ քրեակատարողական հիմնարկներում եւ ձերբակալվածներին պահելու վայրերում'թույլատրվում է շաբաթական մեկ անգամ մեկ հանձնուքի, ծանրոցի կամ փաթեթի ստանալը կամ ուղարկելը, ընդ որում'անձին հանձնուք, ծանրոց կամ փաթեթ ուղարկելու կամ նրանից հանձնուք, ծանրոց կամ փաթեթ ստանալու նպատակով քրեակատարողական հիմնարկի կամ ձերբակալվածներին պահելու վայրի տարածք կարող է մուտք գործել միայն մեկ անձ։ Շարունակվելու է տեսակցությունների արգելքը՝ բացառությամբ տեսազանգից օգտվելու դեպքերի: