Մեզ ինչպիսի՞ ղեկավար է պետք․ հարցում Տավուշի մարզումԻրենց մեծ պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն ծախսելու տեղ չունի՞ և ծախսելու ձևը չգիտի՞«40 տարեկանում մայրանում եմ, անհամբեր սպասում եմ, թե երբ եմ նրան տեսնելու». Լիլի ՄորտոՃապոնիան մտադիր է խաղաղության պայմանագիր կնքել Ռուսաստանի հետ. Ճապոնիայի վարչապետՄենք մտածում էինք` լավ է կանգնած մեռնել, քան ծնկած ապրել Ադրբեջանի կազմում․ «Համահայկական ճակատ» ՇարժումԹրամփը դիտարկում է Իրանի միջուկային օբյեկտներին խոշոր hարված hասցնելու հնարավորությունը. ABC NEWSՖուտբոլիստները պայքարում էին մեկը մյուսի համար. «Նոա»-ի գլխավոր մարզիչ Մեր ուժերը պետք է համադրենք գաղափարակից այլ կառույցների հետ և լինենք միասնական․ Ավետիք ՉալաբյանԱմեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքները լիարժեքորեն իրացնելու համար. Արցախի ԱԺ Փետրվարի 25-ին Նարեկ Կարապետյանը երիտասարդների հետ հանդիպում կունենա. «Ուժեղ Հայաստան» Զինվորական ծառայությունը դարձնելու ենք գրավիչ և պատվաբեր․ Ավետիք ՔերոբյանՊատվիրե՛ք IDBank-ի Arca Classic քարտ և օգտվե՛ք մինչև 2% հետվճարի հնարավորությունից IDBank-ն ամփոփեց IDsalary-ի շրջանակում անցկացվող խաղարկությունը․ 55 հաջողակները ստացան իրենց նվերները Թրամփը ծաղրել է Փաշինյանին ու Ալիևին Հայաստանում ընդդիմադիր լինելը վտանգավոր է կյանքի և առողջության համար Իշխանության մաս կազմելուն պես մեկնարկելու ենք թոշակների 50% բարձրացման գործընթացը․ Հրայր ԿամենդատյանՓաշինյանի իշխանությունը իրական քայլ չի արել հայ գերիներին վերադարձնելու համար․ Արեգ ՍավգուլյանՊոպուլիզմով ընտրություն չեն հաղթում՝ հանրությանը պետք են իրագործելի լուծումներ․ Նաիրի Սարգսյան Բա, Բայդենի խորուրդը ի՞նչ եղավ. Մհեր ԱվետիսյանԹե բա՝ «դեռևս անհայտ պայմաններում Հայաստան են ժամանել ադրբեջանցիներ». Էդմոն Մարուքյան
Փաշինյանի հաղթարշավը կասեցված է. այն Արցախ չի հասել
Երեկ Արցախում տեղի ունեցավ նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանի երդմնակալության արարողությունը, որին մասնակցում էին պաշտոնատար անձինք Արցախից և Հայաստանից: Վարչապետ Փաշինյանն իր ելույթում նշեց. «Արայիկ Հարությունյանի ընտրությունը նշանակում է, որ հենց բուն Արցախում հեղափոխություն տեղի չի ունեցել, բայց Արցախն ամբողջությամբ և աներկբայորեն հեղափոխության մաս է։ Արցախի ժողովուրդը ընտրությունների արդյունքներով արտահայտել է բարեփոխումներ իրականացնելու, բարեփոխումների քաղաքական ուղեգիծ որդեգրելու իր աներկբա կամքը»: Այս և երդմնակալության արարողության ժամանակ հնչած այլ մտքերի մասին ԼՈՒՐԵՐ.com-ի թղթակիցը զրուցեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք Շահնազարյանի հետ:
«Նման գնահատական տալը բավականին նվազեցնում է ժողովրդական գործընթացների արժեքը, որոնք տեղի են ունեցել Արցախում, որովհետև բոլորիս աչքի առջև, կորոնավիրուսով պայմանավորված բավական ծանր պայմաններում Արցախի իշխանություններն ամեն ինչ արեցին, որպեսզի լինեն օրինական ընտրություններ, և երկրի ղեկավարությունը ստանձնի ժողովրդի մեծամասնության վստահության քվեն ստացած թեկնածուն, ինչը և տեղի է ունեցել: Եվ այս ամենը գնահատել որպես հեղափոխության տարածում Արցախում, իհարկե, ո՛չ քաղաքական, ո՛չ բարոյական տեսակետից տեղին չէ: Ես, իհարկե, հասկանում եմ Նիկոլ Փաշինյանի ձգտումը՝ ցույց տալու հեղափոխական պրոցեսների հաղթարշավը, այն դեպքում, երբ այդ հաղթարշավը շատ վաղուց կասեցվել է և ճիշտ հակառակն է՝ բավական մեծ տեմպերով հետընթաց է ապրում, բայց Արցախը դարձնել նման գնահատականների և պրոցեսների կենտրոն,  իհարկե, սխալ է և անթույլատրելի»,-ասաց նա:
Քաղաքագետի խոսքով՝ նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարություննյանն իր ելույթում ցույց տվեց, որ լինելու է վերջին  տարիներին Արցախում իրականացված քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումների շարունակողն ու զարգացնողը, բայց ոչ երբեք հեղափոխական մոտեցումներով առաջնորդվողը:
Քաղաքագետի հետ զրույցում անդրադարձանք նաև Փաշինյանի և Արցախի արդեն նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի հարաբերություններին: Հիշեցնենք, որ տևական ժամանակ հասարակության շրջանում և մամուլում շրջանառվում էին լուրեր, որ Փաշինյանի և Արցախի արդեն նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի հարաբերություններն այնքան էլ բարիդրացիական չեն: Մենչդեռ երեկվա ելույթի ժամանակ վարչապետը նշեց, որ ի դեմս Բակո Սահակյանի` ձեռք է բերել վստահելի ընկեր և բարեկամ:
«Բակո Սահակյանի պաշտոնավարման վերջին երկու տարիները ծանր իրավիճակում էին, երբ Հայաստանում կար իշխանության փոփոխություն, այն էլ՝ հեղափոխական ճանապարհով: Եվ հեղափոխական այդ թիմը, հավանաբար, ելնելով իր վախերից, փորձում էր Բակո Սահակյանին նույնպես ընկալել որպես ռեժիմի մաս: Բակո Սահակյանն իր պաշտոնավարման ընթացքում մշտապես առաջնորդվել է այն կզբունքով, որ Արցախի Հանրապետություն և Հայաստանի Հանրապետություն միասնությունը չի կարող խաթարվել որևէ գործոնով, անգամ՝ հեղաշրջումով: Եվ մենք տեսնում ենք, որ երկու տարիների ընթացքում մեծ ջանքեր են գործադրվել, որպեսզի այդ լարվածությունը կամ Նիկոլ Փաշինյանի ներքին վախերը  չդառնան հարաբերությունները փչացնելու կամ վնասելու պատճառ: Ես չեմ կարող ասել, թե որքանով է Փաշինյանն անկեղծ եղել այդ գնահատականում, բայց կարող եմ ասել, որ այլ գնահատական տալու առիթ նա չուներ»,- ընդգծեց Մելիք-Շահնազարյանը: