·     Ռադիոէլեկտրոնիկա և միկրոէլեկտրոնիկա՝ 5%,
·     Էներգիայի պահեստավորման տեխնոլոգիաներ՝ 3%,
·     Գերհաղորդիչներ՝ 3%,
·     Այլ՝ 3%:
17-րդ միջոցառման երկրորդ ծրագրով՝ «Գաղափարից մինչև բիզնես» ծրագրի շրջանակներում դրամաշնորհներ կտրամադրվեն 2 և ավել տարիներ ՀՀ֊ում գրանցված ծառայություններ մատուցող տեխնոլոգիական ընկերություններին, որոնք պատրաստել և մշակել են պրոդուկտներ, մրցույթի արդյունքում ճանաչվել են հաղթող:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսված է մինչև 20 մլն ՀՀ դրամի չափով դրամաշնորհ յուրաքանչյուր հաղթող նախագծի համար:
Մրցույթն անցկացվել է երկու փուլով: Առաջին փուլին դիմել է 148 կազմակերպություն, որոնցից գնահատվել է 143 հայտ (5 հայտ անվավեր է ճանաչվել): Հանձնաժողովի կողմից առավելագույն 10-ից 7.5 և ավել միավոր հավաքած հայտատուներն անցել են երկրորդ փուլ:  Արդյունքում մրցույթի երկրորդ փուլ է անցել 46 կազմակերպություն: Փիչինգի արդյունքներով 41-ի հետ կկնքվի դրամաշնորհային պայմանագիր:
Իրենց նախագծերի իրականացման համար այս կազմակերպություններին կտրամադրվի ընդհանուր շուրջ 788 մլն 895 հազ․ դրամ: Կազմակերպությունների մեծ թվով պայմանավորված՝ հատկացվել են լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ՝ 460մլն դրամի փոխարեն հատկացնելով ևս լրացուցիչ 328,8 մլն դրամ:
Ընկերությունները, որոնց հետ երկրորդ ծրագրի շրջանակներում կկնքվեն դրամաշնորհային պայմանագրեր, ունեն հետևյալ ոլորտային բաշխումը․