Արդյո՞ք ՔՊ-ական քաղաքապետին նույնպես մեղադրանք կառաջադրվի
Օրերս Մեղրիի ոչ ՔՊ-ական համայնքապետի դեմ քրեական գործ է հարուցվել՝ 2008-2021թթ․-ին՝ 13 տարվա ընթացքում համայնքային բյուջե ընդհանուր 3,7 մլն դրամ քիչ հարկ գանձելու մեջ։ Այսինքն, ըստ մեղադրող կողմի, տարեկան բյուջե քիչ է գանձվել մոտ 285 000 դրամ։
Իսկ այժմ բացենք Երևանի քաղաքապետարանի 2020 թվականի բյուջեի կատարողականը, որից պարզ  է դառնում, որ քաղաքապետարանը բոլոր ուղղություններով ծրագրերը թերակատարել է: Ըստ այդմ, Երեւան քաղաքի 2020 թվականի բյուջեի ծրագրված (ճշտված) 84,9 միլիարդ դրամի եկամուտների նկատմամբ փաստացի եկամուտները կազմել են 73,3 միլիարդ դրամ, կատարողականը կազմել է 86.4%։ 2020 թվականի ճշտված բյուջեով սեփական եկամուտները ծրագրվել են 27 միլիարդ դրամ, սակայն փաստացի կատարողականը կազմել է 24,5 միլիարդ, կամ՝ 90.8%։ Ըստ քաղաքապետարանի ներկայացրած փաստաթղթի` սեփական եկամուտների փաստացի հավաքագրման ցուցանիշը պակաս է 2019 թվականի համապատասխան ցուցանիշից 473 միլիոն դրամով։ Երեւանի քաղաքապետարանը հարկային եկամուտների հավաքագրումը նախորդ տարի թերակատարել է, օրինակ՝ փոխադրամիջոցների համար գույքահարկը հավաքագրվել է ծրագրվածից 312 միլիոն 884 հազար դրամով պակաս։ Տեղական տուրքերի հավաքագրումը թերակատարվել է, բայց ոչ մեծ չափի, օրինակ՝ հավաքագրումը կազմել է 3 միլիարդ 90 միլիոն դրամ, հաստատված 3 միլիարդ 158 միլիոնի դիմաց, կատարողականը կազմել է 97.8%: Ըստ էության, Երեւան քաղաքի հարկային եկամուտները եւ տուրքերը 2020 թվականի բյուջեով նախատեսվածից պակաս են հավաքագրվել 1 միլիարդ 495 միլիոն դրամով, ավելի ստույգ՝ բյուջով հաստատված է եղել 18 միլիարդ 429 միլիոն դրամ, հավաքագրվել է 16 միլիարդ 934 միլիոն դրամ։ Այդ թվում` գույքահարկի գծով հավաքագրվել է 12 միլիարդ 908 միլիոն, ծրագրված է եղել 14 միլիարդ 99 միլիոն դրամ, հողի հարկի հավաքագրումը կազմել է 561 միլիոն, ծրագրված է եղել 714 միլիոն դրամ։ Տեղական տուրքերը եւս պակաս են հավաքագրվել, օրինակ՝ ծրագրված է եղել 3 միլիարդ 158 միլիոն դրամ, հավաքվել է 3 միլիարդ 90 միլիոն դրամ, կատարողականը կազմել է 97.8%։