Հասարակությունը մերժում է անհույս անցյալն ու ամոթալի ներկան. «Հայոց արծիվներ»
Eadaily.com կայքն անդրադառնալով ներհայաստանյան իրադարձություններին՝ գրում է, որ Հայաստանի քաղաքական ասպարեզում պատերազմում պարտված և «Արցախը թուրքերին հանձնած» Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը շարունակում է այլընտրանք մնալ նախկին կոռումպացված կառավարության ներկայացուցիչներին: Մինչդեռ, Փաշինյանի և նրա ապազգային կառավարության փոխարեն, նախկին մերժված կառավարության առաջարկը, որոնք փողոցային պայքարով պահանջում են հեռացնել Փաշինյանին որպես այլընտրանք, վստահաբար հասարակությունը չի ընդունի:
Այս մասին հարցազրույցներից մեկի ժամանակ նշել է «Հայոց արծիվներ. միասնական Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Խաչիկ Ասրյանը: Նրա խոսքով՝ հայ ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունը, մերժելով ամոթալի ու ամոթալի ներկան, չի ցանկանում վերադառնալ գորշ ու անհույս անցյալ: Եվ ի՞նչ պետք է նման իրավիճակում անեն այն ուժերը, որոնք հավատում են ազգային քրիստոնեական արժեքներին:
Կուսակցության առաջնորդը հայ ժողովրդին և Հայաստանին առաջարկում է իսկապես արժանի ուղի, քանի որ լինելով ազգային արժեքների վրա հիմնված ուժ, վստահեցնում է, որ կառառաջնորդի հայ ժողովրդին՝ հիմնվելով քրիստոնեական բարոյական արժեքների վրա: Խաչիկ Ասրյանը համոզված է, որ միայն այդ ուղին կարող է հզորացնել և կառուցել այնպիսի Հայաստան, որտեղ իշխի օրենքն ու արդարությունը, որտեղ հայը ստիպված չի լինի ամեն օր պայքարել իր ազգային պատկանելության, ինքնությունը պահպանելու, իր իրավունքները պաշտպանելու համար:
Նրա համոզմամբ՝ որտեղ ազգային քրիստոնեական արժեքներն են ՝ հայրենիքը, ընտանիքը, եկեղեցին, հայոց լեզուն, պատմությունը և մշակույթը, այնտեղ են նաև հայ ժողովրդի ինքնության պահպանման հիմքերը: