Հայաստանի փրկության՝ Խաչիկ Ասրյանի բանաձևը
«Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցության նախագահ Խաչիկ Ասրյանը երեկ հետաքրքիր հայտարարությամբ է հանդես եկել: Սա, ըստ էության, իրավիճակի հանգուցալուծման ճանապարհային քարտեզ է, երկրում արմատական փոփոխություններ իրականացնելու վերաբերյալ ամփոփ հանրագիր:
Ըստ Խաչիկ Ասրյանի՝ առաջիկա ամիսների ընթացքում Հայաստանում Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռացվի իշխանությունից:
Տարբերակները հետևյալն են՝ Հանրապետության հրապարակում համախմբված 50.000-ից ավելի քաղաքացիների պահանջով վարչախումբը հեռանում է, կամ Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրությունների արդյունքում երկրում տեղի կունենա իշխանության փոփոխություն:
Հայաստանի փրկության՝ Խաչիկ Ասրյանի բանաձևը հետևյալն է. պետք է ձևավորվի ազգային - քրիստոնյա արժեքներով առաջնորդվող բացարձակ իշխանություն՝ նորանկախ Հայաստանի 30 տարիների ընթացքում արցախյան, ապրիլյան, 2020 թվականի սեպտեմբեր-հոկտեմբեր-նոյեմբերյան պատերազմներին անմիջական մասնակից, Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում անբասիր և արդյունավետ աշխատանքային փորձ ունեցած, կոռուպցիոն ոչ մի գործընթացի մեջ երբեք չներգրավված և Ռուսաստանի հետ ստրատեգիական գործընկերության ջատագով գործչի գլխավորությամբ:
Ըստ էության, հայկական պետությունը վերջին տասնամյակներում երբեք այսքան հեղհեղուկ վիճակում չի եղել: Քաղաքական առաջնորդների խնդիրը դեղատոմսեր և բանաձևեր առաջարկելն է՝ մեկի համար ընդունելի, մյուսի համար՝ միգուցե վիճելի, բայց քաղաքական գործիչը չի կարող մշտապես դեկլարատիվ հայտարարություններ անել, այլ իր դիրքորոշումները և հիմնախնդիրների լուծումների ուղիները պետք է մշտապես հասանելի լինեն հանրության համար:
Խաչիկ Ասրյանի այս նախաձեռնությունը կարևոր է հենց այդ տեսակետից՝ յուրաքանչյուր իրեն հարգող առաջնորդ պետք է հրապարակային ընդունի քաղաքական մրցավազքի սեփական վարքականոնը և իր գործունեությունը կառուցի դրա շրջանակներում:
Հակառակ պարագայում անընդհատ ջուր ծեծելով պետությունը տեղից առաջ չի շարժվում: