Շոյգուն խոսել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև շփումների մասին
Ռուս-թուրքական հաջող տարածաշրջանային համագործակցության վերջին օրինակը Լեռնային Ղարաբաղն է: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն՝ Tengrinews.kz-ին տված բացառիկ հարցազրույցում:
Խոսելով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մասին, Շոյգուն նշել է․ «Մենք (Թուրքիայի հետ) այսօր համատեղ պարեկություն ենք իրականացնում Սիրիայի հյուսիս-արևելքում: Միասին մասնակցում ենք ահաբեկիչների դեմ պայքարին: Մենք միասին, բավականին հաճախ, նույն օդային տարածքներում ենք աշխատում․․․Այս աշխատանքը հեշտ չէ, դժվար է․․․ Վերջին աշխատանքը, իհարկե, Լեռնային Ղարաբաղն է: Սա այնքան բարդ գործողություն է»։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանին համար երկու եղբայրական ժողովուրդների, երկու մերձավոր հարևանների պատերազմը դադարեցված է և այսուհետ Հայաստանը և Ադրբեջանը խաղաղության և ներդաշնակության մեջ են ապրելու․ «Համաձայնեք, չէ՞ որ միմյանց դեմ պայքարում են երկու եղբայրական ժողովուրդներ, մեր երկու մտերիմ հարևանները, նրանք, որոնց հետ ապրել ենք և հետագայում էլ ապրելու ենք խաղաղության, համաձայնության և բարեկամության մթնոլորտում։ Մյուս կողմից Թուրքիայի միացումն է այդ գործողությանը, այդ իսկ պատճառով պետք էր զրույց տանել և այդ հարցով զբաղվել նաև թուրք գործընկերների հետ»: Նրա խոսքով՝ Պուտինը «տիտանական» ջանքեր է գործադրել, որպեսզի 2020-ի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագիրը կնքվի․ «Բոլորին համոզել էր պետք։ Այսինքն, չկար մեկը, ով կասեր. «Համաձայն եմ, նրանց համոզեք»: Անհրաժեշտ էր համոզել բոլորին: Մենք, մեր գործընկերների, պաշտպանության նախարարների մակարդակով խոսեցինք նաև մեր թուրք գործընկերների հետ: Առաջին հերթին ամեն ինչ արվել է, որպեսզի մարդիկ դադարեն միմյանց սպանել: Երկրորդ, հուսով եմ, որ այժմ ժամանակն է, որ նրանք անցնեն երկկողմ շփումների և միմյանց հետ խոսեն, սկսեն երկխոսել: Ես նկատի ունեմ Հայաստանին ու Ադրբեջանին»: Շոյգույի խոսքով՝ այս կոնտեքստում շատ բան է կախված Ռուսաստանի հետ Թուրքիայի հարաբերությունների զարգացումից։