Մայրերը ՍԱ պետք է ամպայման իմանան. Դեղագործների հերթական ծուղակը
Երբեք ու երբեք չփորձեք գրիպի դեմ պատվաստվել կամ պատվաստել ձեր երեխաներին: Դա դեղագործական ընկերությունների ծուղակն է: Նույնիսկ հնարավոր չէ պատկերացնել, թե ինչ աստղաբաշխական եկամուտներ են նրանք ստանում:
Նախ, տարեցտարի այդ պատվաստանյութերի մեջ ավելանում է տոքսիկ նյութերին քանակը, և հետևաբար մեծանում է կողմնակի ազդեցությունների և բարդությունների քանակը:
Գրիպն, ինչ խոսք լուրջ հիվանդություն է, սակայն հիվանությունից հետո բարդություններ են առաջանում, երբ հիվանդը չի պահպանում բուժման հիմնական կանոնները՝ անկողնային ռեժիմ, առատ հեղուկ, օդափոխություն:
Եվ հետո ամեն տարի գրիպի մի նոր տեսակ է հայտնվում, և արդյոք հնարավոր է համապատասխան պատվաստանյութ արտադրել:
Իսկ եթե պատվաստանյութը նախատեսված է եղել, ասենք, նախորդ տարում տարածված գրիպի տեսակի համար, ապա ստացվում է, որ այն չի կարող պաշտպանել:
Ի դեպ, երեխայի համար նախատեսված գրիպի դեմ ցանկացած պատվաստանյութ սնդիկ է պարունակում և կարող է երեխայի մոտ սնդիկով թունավորում առաջացնել, որն էլ իր հերթին հանգեցնում է ծանր հոգեկան հիվանդությունների, մարսողության ու սիրտ-անոթային համակարգի խանգարումների: