Օռլանդոյի հայերի ֆինանսավորմամբ պատերազմում վիրավորված Գագիկը վիրահատվեց Արթմեդում
Օռլանդոյի հայ համայնքի ներկայացուցիչները իրենց աջակցություն են հայտնում պատերազմի արդյունքում վիրավորված տղաներին, ու սկսել են ֆինանսավորել վիրավորներին, ովքեր բուժման ընթացքում բարդ խնդիրների առաջ են կանգնել: Օրերս Արթմեդ բժշկական կենտրոնում վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի բաժանմունքի վարիչ Արտակ Գալստյանը Օռլանդոյի հայ համայնքի մի խումբ անհատների համատեղ ֆինասավորմամբ վիրահատեց պատերազմի արդյունքում վիրավորված 31-ամյա Գագիկ Մկրտչյանին: Գագիկը կոնք-ազդրային հոդի բավականին լուրջ բեկորային վնասվածք էր ստացել Ջաբրաիլում հոկտեմբերի 18-ին: Մինչ այօսր հասցրել է մի քանի վիրահատություններ տանել:
Այլ հիվանդանոցում կատարված վերջին վիրահատության ժամանակ մետաղական կոստրուկցիա էր տեղադրվել, սակայն վիրահատությունից հետո, ցավոք, ոսկրային հյուսվածքի կպում տեղի չի ունեցել, արդյունքում սկսվել է ճիշտ հակառակ պրոցեսը՝ ոսկրային հյուսվածքի քայքայում ու զարգացել ինֆեկցիա: Ու հենց այս փուլում Գագիկի հետ կապվել են ԱՄՆ-ից Հայաստան ժամանած Անտոն Բալասանյանը և նրա կինը՝ Մարինա Վարդանյանը: Անտոն Բալասանյանը պատմում է, որ պատերազմի ժամանակ էլ Օռլանդոյի հայերով համատեղ տարբեր տիպի օգնություն են ուղարկել առաջնագիծ: Հայաստան գալով՝ իրենց հետ կապ պահող հայ բժիշկներից մեկից խնդրել են իրենց տրամադրել տղաների կոնտակտներ, ովքեր դեռևս լուրջ բուժման ու ֆինանսական աջակցության կարիք ունեն: Ու որպես բարդ դեպք ընտրել առաջնահերթ Գագիկին օգնելը, չնայած որ այլ տղաների հետ ևս քննարկումների փուլում են: «Գտանք Գագիկին, իմացանք, որ բարդ և թանկարժեք վիրահատության կարիք ունի: Ապա մեզ խորհուրդ տվեցին դիմել Արթմեդ ԲՎԿ առաջատար վնասվածքաբան-օրթոպեդ Արտակ Գալստյանին, քանի որ նա բարդ դեպքերի հետ աշխատելու լուրջ փորձառություն ունի: Վստահ ենք, որ վիրահատությունները կտան իրենց արդյունքը: Պատրաստ ենք Գագիկին տրամադրել ցանկացած օգնություն, որպեսզի նա օր առաջ ոտքի կանգնի,- Mednews.am-ի հետ զրույցում նշեց Անտոն Բալասանյանը: «Վիճակն այսպես թողնել չէր կարելի, կարող էր ավելի բարդանալ խնդիրը:
Որոշում ընդունվեց կրկին կատարել վիրահատություն երկու էտապով: Կատարեցինք մետաղական կոնստրուկցիայի հեռացում: Վիրահատությունն անցավ բարեհաջող: Շուրջ 3 ամսից կատարելու ենք ևս մեկ բարդ վիրահատություն, որի ընթացքում տեղադրվելու է սովորական էնդոպրոթեզներից տարբերվող բավականին թանկարժեք մեգաէնդոպրոթեզ հատուկ երկար ոտիկով, որպեսզի Գագիկը նորից կարողանա քայլել», -պատմում է Արտակ Գալստյանը՝ ողջունելով Օռլանդոյի հայ համայնքի նախաձեռնողականությունը: Էջմիածնեցի Գագիկն էլ վստահ է, որ շուտով ամեն ինչ լավ է լինելու, իր առողջությունը լիովին վերականգնվելու է իրեն աջակցող ամերիկահայերի ու Արթմեդի բժիշկների կատարած պրոֆեսիոնալ աշխատանքի արդյունքում, շնորհակալ է առհասարակ բժիշկներից բուժման բոլոր փուլերում իր ցուցաբերած վերաբերմունքի համար: Պատերազմի ու երկարատև բուժման պրոցեսով անցած տղան մի պահ անգամ չի կորցրել լավատեսությունը: Շատ պլաններ ունի կյանքում, 3 երեխաների հայր է, պիտի նրանց համար ապահով կյանքի պայմաններ ստեղծի ու կրկին վերադառնա իր սիրելի գործին՝ հողագործությանը: