● Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական հրոսակներին անհապաղ դուրս հանել Հայաստանի տարածքից,
● 44-օրյա պատերազմի պատճառով Ադրբեջանում գտնվող բոլոր Հայ գերիներին անհապաղ ազատել և վերադարձնել Հայաստան,
● Արցախի հայության ինքնորոշման և Արցախում ապրելու ու արարելու իրավունքն անհապաղ ճանաչել,
● Ադրբեջանը, որպես 44-օրա պատերազմի սադրիչ, պատերազմի հետևանքների համար և պատերազմում զոհված հայորդիների ընտանիքներին պետք է հատկացնի փոխհատուցում և Արցախին հետ վերադարձնի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ գրաված Արցախի տարածքները:
Հայաստանի իշխանությունը պարտավոր է սպասարկել բացառապես Հայաստանի և Հայ ազգի ազգային պետական շահը, այլ, ոչ թե հանուն սեփական իշխանության պահպանման, ստանձնի ադրբեջանաթուրքական պետությանը ծառայելու հպատակի իր գործառույթները:
Հայաստանի իշխանության կողմից ցանկացած զիջում Ադրբեջանին՝ ընկալելու ենք որպես կապիտուլյացիոն քաղաքականության և թուրքական օրակարգին աջակցելու ու առաջ մղելու դավաճանական գործողություն:
44-օրյա պատերազմի պարտության ծանր հետևանքները թոթափող Հայ ժողովուրդը շատ շուտով ցույց է տալու իր իրական կարողություններն ու հնարավորություններն ինչպես արտաքին ուժերին, այնպես էլ Հայաստանի իշխանությունը բռնազավթած թրքահպատակներին: