Ո՞վ է ադրբեջանական կողմին հայտնել ՄՈԲ-ի զորացրման և զորքի կրճատման մասին
Վերջին զինված բախումներին ՄՈԲ-ի կազմում մասնակցածներից մեկը, որը չցանկացավ իր անունով ներկայանալ, մեզ որոշ բաներ պատմեց այդ իրադարձությունների եւ երկօրյա մինի պատերազմի մասին։
«Բուն հարձակումը սկսվել է ամսի 15-ի առավոտյան, երբ նախարարը դեռ չէր փոխվել։ Էդտեղ, ոնց ես եմ հասկանում, ավելի շատ ճանապարհի կռիվ էր։ Կոնկրետ կարեւոր դիրքերը պահելու համար ճանապարհը պրոբլեմ էր, հիմա դեռ ձյուն չկա, մի կերպ բարձրանում են՝ ոտքով-բանով, բայց որ ձյունը եկավ, էլ չեն կարողանալու դիրքերում պերեսմենկա անեն, դիրքերն ապահովեն անհրաժեշտ բաներով։ Իսկ մենք իրենց ճանապարհները փակել էինք, առանձին ճամփա էին ուզում՝ մենք չէինք տալիս, ասում էինք՝ չէ, մեր դիրքերի արանքով անցեք, որ մեր կանտռոլի տակ պահենք իրենց»,- պատմեց մեր զրուցակիցը։ Պարզաբանենք, որ մեր եւ թշնամու դիրքերը Սեւ լճի, Իշխանասարի հատվածում շախմատաձեւ են դասավորված՝ գրեթե իրար մեջ, եւ յուրաքանչյուրը պարզ տեսնում է, թե ինչ է անում հակառակորդը։
Մեր զրուցակիցն ուշագրավ տեղեկություն հաղորդեց, որ թշնամու հարձակումից մեկ-երկու օր առաջ իրենց՝ ՄՈԲ-ին, զորացրել են․ «Գրեթե ամբողջ ՄՈԲ-ը՝ 90 տոկոսը, մեկ-երկու օր առաջ զորացրվել էր։ Ես դրա համար եմ զարմանում, թե իրենք (ադրբեջանական կողմը) որտեղի՞ց իմացան, որ մեր զորքը գնում է տուն։ Այսինքն՝ լուրջ ինֆորմացիա են ստացել, որ մեր զորքը ռեզերվային առումով էդքան կրճատվել է»։