Կառուցելու ենք առաջադեմ, տեխնոլոգիական և մարտունակ բանակ․ Ավետիք ՔերոբյանԻրականում ավագ դպրոցում սովորելը պիտի բարդ լիներ, որ հետո շրջանավարտները հանգիստ ընդունվեին բուհեր. Մենուա ՍողոմոնյանԿրթությունն ու մշակույթը` Սամվել Կարապետյանի ուշադրության կենտրոնում Մշակույթը մեր ազգային ինքնության հենասյուներից է․ Աննա ԿոստանյանԳերմանիումը կդարձնի պերովսկիտային մարտկոցները տիեզերքին համապատասխան Ինչպես պետք է գործի TRIPP-ը, եթե երբևիցե գործարկվի. Ավետիք ՉալաբյանԿիբեռհանցագործության դեմ պայքարը չափազանց կարևոր և արդիական հանձնառություն է. Հրայր ԿամենդատյանԲարձր ենք գնահատում Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը, որը կոչված է համախմբելու աշխարհասփյուռ հայության կարողությունները. Աշոտ ԳրիգորյանՄենք ամեն գնով պետք է պաշտպանենք մեր ինքնությունը․ Արթուր Վանեցյան Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում և ներքաղաքական ճնշումների ստվերը Արդյունաբերական վերածնունդի օրակարգ․ «Միասնության թևեր»-ը ներկայացրեց իր տնտեսական տեսլականը Մենք այնքան ենք իրար ատում ու այնքան ենք իրար հանդեպ թշնամացած, որ մեզ օտար թշնամիներ էլ պետք չեն. Մհեր ԱվետիսյանԲաց նամակ ՀՃՇ առաջնորդ գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանին` Ազգային Հպարտության Տրիբունալի վերաբերյալԱշխարհաքաղաքական նոր «մեսիջներ». անվտանգության ավանդական երաշխիքներն այլևս հուսալի չեն. «Փաստ» Ընտրությունների մասնակցության յուրաքանչյուր ձայնի ուժը և լռության գինը. «Փաստ» Սարսափ ոչ միայն իշխանությունը կորցնելուց, այլև միասնականությունից. «Փաստ» «Այս ամենն իրավունքի գերակայության և իրավականության հետ աղերս չունեցող գործընթաց է՝ բացառապես տեղավորվող քաղաքական ծիրում». «Փաստ» Այդ ի՞նչ «ձեռքբերումներից» են խոսում իշխանությունները. «Փաստ» «Ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին». «Փաստ» Ընտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներին. «Փաստ»
«Արմաթն օդում». Ստեփանակերտում անօդաչու թռչող սարքերի կրթական աշխատանոց է բացվել
Այսօր՝ փետրվարի 17-ին, «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների 500 խմբավարների ու թիմի անդամների և «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության» կողմից Ստեփանակերտի Ա. Գրրիբոյեդովի անվան համար 3 ռուսական թեքմամբ դպրոցում բացվել է անօդաչու թռչող սարքերի` «Արմաթն օդում» կրթական աշխատանոցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների ծրագրերի ղեկավար Սեդրակ Վարդանյանն ասել է, որ չորս ԱԹՍ աշխատանոց են բացել Հայաստանի տարբեր մարզերում, իսկ հինգերորդը որոշել են բացել հենց Ստեփանակերտում:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«ԱԹՍ աշխատանոցի բացումը բացառիկ հնարավորություն է աշակերտների համար, որովհետև նույնիսկ զարգացած շատ երկրներում նմանատիպ աշխատանոցներ չկան: Նոր աշխատանոցում աշակերտները կսովորեն պատրաստել անօդաչու թռչող սարքեր»,-նշել է Ս. Վարդանյանը և հավելել, որ առաջին նմանատիպ լաբորատորիան ներդրվել է «Մոնթե Մելքոնյան» ռազմամարզական վարժարանում՝ նպատակ ունենալով առաջին հերթին մեր ապագա սպաներին սովորեցնել պատրաստել անօդաչու թռչող սարքեր:
«Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների» միության տնօրեն Հայկ Չոբանյանը նոր աշխատանոցի բացումը համարել է ամենամեծ նպատակների և երազանքների իրականացմանը տանող ճանապարհի սկիզբը:
Այն ոչ միայն ռազմական տեխնոլոգիա է, այլև կարող է կիրառվել գյուղատնտեսության, բնապահպանության ոլորտներում, արտակարգ իրավիճակներում:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Արցախը առանձնահատուկ նշանակություն ունի այս ուղղության զարգացման առումով, որովհետև մենք մեր մաշկի վրա զգացինք օդային տեխնոլոգիաների դերակատարությունը երկրի անվտանգության գործում: Մենք պետք է մեր երեխաներին ուղղորդենք դեպի այս ուղղությունը և արձանագրենք միմիայն հաջողություններ: Չպետք է վախենանք երկար ճանապարհ անցնելուց, պետք է համարձակություն ունենանք անցնելու այդ երկար ճանապարհը, որովհետև որևէ մեծ գործ կարճ ժամկետում արդյունք չի ունենում: Մեր մեծ գործն արդար է, և մեր պատասխանը գիտելիքի միջոցով հաղթանակի հասնելն է: Ես համոզված եմ, որ այս ուղղության զարգացման դեպքում մենք կտեսնենք հաղթանակներ հենց պատերազմի դաշտում»,-ընդգծել է Հ. Չոբանյանը:
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանի խոսքով՝ հետպատերազմյան շրջանում ցանկացած նորամուծություն և ցանկացած բնագավառի տեխնոլոգիական ներդրում ինքնին գնահատելի երևույթ է:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Արցախում նման լաբորատորիայի ներդրումը շատ եմ արժևորում, քանի որ մեր երեխաները հնարավորություն կունենան ավելի բարձր տեմպերով առաջ գնալու»,-նշել է Ա. Հակոբյանը:
Միջոցառմանը ներկա էր ԱՀ նախագահի խորհրդական Լուսինե Ղարախանյանը, ԱՀ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, ԱՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը: